StoryEditor

Rada ministrów w Brukseli: szefowie resortów rolnictwa się dogadają?

Rada ministrów rolnictwa w Brukseli to pierwsza okazja dla nowej minister rolnictwa Niemiec Julii Kloeckner do przedstawienia swoich poglądów na pomysły dotyczące WPR. W obecnej dyskusji wykuwa się kształt WPR po roku 2020. O ile z francuskim ministrem rolnictwa ton dyskusji wydaje się być zbliżony, tak z polskim ministrem rolnictwa już niekoniecznie – podkreślają niemieccy obserwatorzy.
19.03.2018., 11:03h

Francja: problem niskich cen i wymierania gospodarstw


Jednym z ważniejszych problemów na francuskiej wsi pod rządami prezydenta Emannuela Macron jest nieustający proces wymierania gospodarstw i niskich cen. Powołany w 2017 r. na stanowisko ministra rolnictwa pochodzący z Normandii Stephane Travert cieszy się dużym zaufaniem prezydenta i chce utrzymania silnego budżetu na rolnictwo po roku 2020. Bez poprawy sytuacji ekonomicznej na wsi notowania francuskiego rządu będą coraz słabsze. Berlin też chce utrzymania silnego budżetu na WPR po roku 2020, co zbliża partnerów z obu stron Renu.

Zupełnie inaczej odbierane są relacje polsko-niemieckie. Interesy Berlina i Warszawy oraz pomysły na reformę WPR są w wielu punktach rozbieżne, a wręcz kontrowersyjne. Wspólne stanowisko krajów bałtyckich: Estonii, Łotwy, Litwy i Polski wobec listopadowego komunikatu Komisji „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności” nie ułatwia bułgarskiej prezydencji wypracowania przez radę ministrów wspólnego stanowiska wobec WPR po 2020. A zostało to zaplanowane na poniedziałkową radę.

Duże rozbieżności pomiędzy Warszawą i Berlinem


Różnica zdań pomiędzy Wschode...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 00:17