Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Restrykcje dla hodowli zwierząt gospodarskich to kwestia czasu

Obrazek
Pierwsza inicjatywa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt ujrzała światło dzienne. W nowelizacji ustawy zakazy, ale na szczęście w żaden sposób nie dotyczące rolnictwa. Ale i na to też przyjdzie czas deklarują posłowie, którzy planują szereg restrykcji w działalności rolniczej.
wk18 grudnia 2019, 08:05
Do Sejmu została wniesiona nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt złożona przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej. Posłem sprawozdawcom została Katarzyna Piekarska szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

W projekcie zawarto dwa podstawowe elementy:
•    świadczenia dla zwierząt wycofanych ze służby z jednoczesnym poszerzeniem katalogu podmiotów, które korzystają ze zwierząt w celach specjalnych;
•    zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach lub do celów rozrywkowych.

Pierwszym z celów projektu to obowiązek zapewnienia godnej egzystencji
zwierzętom wycofanym ze służby (ratownictwo czy poszukiwania osób). Projekt przewiduje wprowadzenie także wprowadzenia świadczenia dla opiekuna zwierzęcia, które służyło będzie pokryciu wydatków niezbędnych dla zwierzęcia po zakończeniu służby. Świadczenie będzie płatne z budżetu państwa za pośrednictwem organów, które dokonały wycofania zwierzęcia ze służby.

Kolejnym z celów projektu jest wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach lub do podobnych pokazów, związanych z wykorzystywaniem zwierząt w celach rozrywkowych.
- W cyrkach wykorzystywane są głównie zwierzęta, które w naturze występują jako zwierzęta wolno żyjące (dzikie). Cyrki nie są w stanie zapewnić zwierzętom warunków adekwatnych do ich potrzeb, m.in. kontaktu ze stadem, możliwości izolacji, kiedy tego potrzebują, pełnowymiarowych wybiegów, stymulacji psychiczno-ruchowej, poczucia bezpieczeństwa, możliwości samodzielnego zdobywania pożywienia przez dzikie zwierzęta oraz dostosowania diety do indywidualnych potrzeb - napisano w uzasadnieniu projektu.

Jak widać jak na razie posłowie nie wprowadzają żadnych restrykcji dla hodowli zwierząt gospodarskich, ale to wydaje się, że takie pomysłu są już tylko kwestią czasu. Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych, który założyli posłowie klubu parlamentarnego Lewica padały daleko idące pomysły.
- Zwierzęta hodowlane, czyli te zwierzęta, które są traktowane jak towar. Dla mnie są grupą zwierząt gdzie jest najwięcej cierpienia - mówiła w Sejmie posłanka Beata Maciejewska przewodnicząca Zespołu.

Podczas spotkania Zespołu uznano, że priorytetem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra.
- Branża futrzarska jest w kryzysie, chwilowym, finansowym, nie wiemy jak długo, więc to jest dobry moment, aby w nich uderzyć - powiedziała Karolina Skowron Fundacji Alberta Schweitzera.

Kolejnymi priorytetami Zespołu będzie:
- całkowity zakaz sprzedaży żywych ryb (karpie)
- zakaz chowu klatkowego (najpierw dla kur)
- powołanie pełnomocnika/rzecznika  ds. zwierząt
- zapewnienie w każdej placówce publicznej (szkoły, przedszkola, Sejm, PKP) pełnowartościowego posiłku roślinnego (wegetariańskiego)
- poprawa transportu żywych zwierząt

Ale to nie wszystko. Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Zwierząt Hodowlanych chce też wrócić do procedowania tzw. ustawy odorowej.
- Moją inicjatywą będzie wprowadzenie tej ustawy, której projekt już złożyłam do Prezydium naszego klubu, gdyż ta ustawa pomoże nam w uporaniu się z problemem ferm. Potrzebny nam jest głos lokalnych społeczności, które odczuwają uciążliwość z powodu zapachu i skutków środowiskowych - zadeklarowała Hanna Gil -Piątek z klubu Lewica. Z kolei posłanka Katarzyna Kretkowska z Lewicy zaproponowała powrót do pomysłu zakazu uboju rytualnego

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)