Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnicy mogą już składać wnioski o szacowanie strat z 2022 roku. Aplikacja działa!

Obrazek

Rolnicy wreszcie mogą składać wnioski o oszacowanie szkód wyrządzonych przez suszę. Aplikacja suszowa działa!

29 lipca 2022, 16:04

Aplikacja suszowa wreszcie działa

Wreszcie po wielu tygodniach oczekiwań, próśb i apeli ze strony rolników resort rolnictwa uruchomił aplikację suszową. Za jej pośrednictwem producenci rolni poszkodowani w wyniku tegorocznej suszy będą mogli złożyć wniosek o oszacowanie szkód.

- Informujemy, że została uruchomiona aplikacja publiczna „zgłoś szkodę rolniczą" - podało ministerstwo rolnictwa. Rolnicy mają czas na złożenie wniosku o oszacowanie szkód nie później niż do 15 października.

Aplikacja suszowa nie działała przez zmiany kadrowe

Przypomnijmy, że poślizg z uruchomieniem aplikacji resort tłumaczył... zmianami kadrowymi. 

- Aplikację przygotowało ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z resortem rolnictwa, IUNG, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i ARiMR, z której importuje się dane z kampanii o dopłaty bezpośrednie. Ale ministerstwo cyfryzacji wraz z całym zespołem przeszło przed rokiem pod KPRM. I w tym roku został wydzielony odrębny pion cyfryzacji i informacji, czyli Centralny Ośrodek Informatyczny. I tam został zmieniony skład osób odpowiedzialnych za aplikację suszową. I to jest główny powód, dlaczego aplikacja nie działa, choć wszystko jest gotowe. Testy też już były robione – poinformowała Aleksandra Szelągowska z MRiRW.

W tamtym roku aplikacja została uruchomiona 4 czerwca.

Susza dziesiątkuje plony w całej Polsce

Niestety, w tym sezonie o pomoc suszową może ubiegać się bardzo wielu rolników, bo deficyt wody poważnie redukuje plony w całej Polsce. 

W ostatnim okresie monitorowania – od 21 maja do 20 lipca – IUNG odnotował wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski w 14 województwach, na 12 uprawach.


oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.comWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)