StoryEditor

Rolnicy poszkodowani w „aferze tytoniowej” mogą odzyskać swoje pieniądze

Kilka dni temu pisaliśmy o projekcie rozporządzenia, na mocy którego osoby poszkodowane w „aferze tytoniowej” mogą ubiegać się dochodzenie swoich należności. Sprawa dotyczy oszukania rolników – producentów tytoniu na wiele milionów złotych przez jedną z firm, która odebrała od nich zakontraktowany towar  i od 5 lat nie zapłaciła za niego ani złotówki.
17.08.2018., 15:08h
Interwencje w tej sprawie od kilku lat podejmuje poseł Norbert Kaczmarczyk (Kukiz’15).
– "Afera tytoniowa” to nie jest nowy problem. To dziesiątki pism i dokumentów, interpelacje poselskie, godziny rozmów z poszkodowanymi i wiele trudnej pracy nad poszukiwaniem rozwiązania tego problemu. Dziś wiemy, że jest szansa na sprawiedliwość – na odzyskanie utraconych pieniędzy – mówił poseł Kaczmarczyk podczas konferencji prasowej z udziałem poszkodowanych rolników.

– Tytoń to jest coś co produkuje się cały rok. To nie jest tak, że to się sadzi i za chwilę urośnie i dostanie się pieniądze. Pielęgnacja, opieka, suszenie – godziny ciężkiej pracy, za którą wydawałoby się można oczekiwać uczciwej zapłaty. W przypadkach, dla których się tutaj zebraliśmy było to najpierw 30 dni, później 60 dni, na końcu 90 dni, a naprawdę pieniędzy nie wypłacono do dziś – mówił poseł Kukiz’15.

Jak zapewniał, w jednej z firm tytoniowej zostało zabezpieczone ponad 33 miliony złotych w gotówce, więc rolnicy odzyskają swoje pieniądze. Będą one przekazane na specjalny fundusz odszkodowawczy.

Producenci stracili różne sumy. Od 1 tysiąca do ...
Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 10:36