Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rosja znosi embargo na wieprzowinę z UE!

06.12.2017

Drukuj

Rosja znosi embargo na wieprzowinę z UE!

Artykuł dostępny

Decyzję w tej sprawie podjęła rosyjska Agencja Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Jak podaje Polska Agencja Prasowa, jest to dostosowanie stanowiska Rosji w tej sprawie do zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO). W lutym br. WTO oddaliła w postępowaniu odwoławczym sprzeciw Rosji wobec uznania za nielegalny jej zakaz importu świń i wieprzowiny z Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że Rossielchoznadzor w 2014 roku wydał decyzję o wprowadzeniu embargo na wwóz unijnych świń i wieprzowiny w odpowiedzi na sankcje gospodarcze nałożone przez UE na Rosję w związku z aneksją Krymu.

r e k l a m aTymczasem, jak nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio, Unia Europejska ma ponownie za kilka tygodni przedłużyć sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za jej agresję na Ukrainie. Restrykcje, które wygasają pod koniec przyszłego stycznia 2018 roku, mają być przedłużone o pół roku.

Jeśli to nastąpi to największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały nadal ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych. Nadal obowiązywać będzie także embargo na dostawy broni.

Jakie konsekwencje dla polskiego sektora wieprzowiny ma ta decyzja?

– To z pewnością wpłynie na ceny rynkowe świń, które powinny wzrosnąć. Na pewno nie będą to takie spektakularne podwyżki jak drastyczny był spadek tych cen na całym unijnym rynku po wprowadzeniu tego embarga – mówi Anna Kurek, redaktor programu specjalnego „top świnie”. – Poczekajmy na decyzję, czy Rosjanie uznają regionalizację związana z ASF i wpuszcza na swój rynek wieprzowinę z kraju, który walczy z pomorem. To zawsze jest powód do zerwania negocjacji, mimo, że Rosjanie sami borykają się z pomorem – dodaje.

Będziemy Was informować na bieżąco, gdy w tej sprawie pojawi się więcej szczegółowych danych.

oprac. bcz
Źródło: IAR, PAP

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
STOP ASF, czyli nowa specustawa do walki z pomorem
ASF na Mazowszu: 7 nowych przypadków

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rolniczy handel detaliczny – Sejm uchwalił ułatwienia

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii