StoryEditor

Rozdysponowanie ziemi KOWR na jasnych i przejrzystych zasadach!

Tego właśnie domaga się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jest szansa, że sporo gruntów wróci do rolników indywidualnych. O co wnioskuje KRIR?
03.06.2024., 07:00h

Zarząd KRIR tym razem zwrócił się do Czesława Siekierskiego, szefa resortu rolnictwa z wnioskiem o określenie transparentnych zasad rozdysponowania gruntów powracających do Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa.

image

Specjalne strefy rolnicze, zwiększą konkurencyjnośc polskiego rolnictwa?

Wygasają umowy dzierżawy, które nie wyłączyły 30% 

- W związku z wygasającymi umowami dzierżaw gospodarstw, które nie wyłączyły 30% swoich dzierżaw na mocy przepisów ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, stoimy przed ostatnią tak dużą okazją do powrotu gruntów do Zasobu. Jest to również ostatnia szansa na powiększenie małych gospodarstw rolnych. Ponadto propozycje utworzenia ośrodków produkcji rolnej wzbudzają wiele kontrowersji wśród rolników, dlatego wnioskujemy o konsultacje z wojewódzkimi izbami rolniczymi w przypadku ich tworzenia - apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

image

Będą nowe zasady naliczania czynszów dzierżawnych nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa!

Przetargi ofert pisemnych

KRIR uważa, że rozdysponowanie tych nieruchomości nastąpiło w formie przetargów ofert pisemnych, co według przedstawicieli Izb Rolniczych zapewni przejrzystość i uczciwość procesu.

- Dodatkowo sugerujemy, aby jedna działka przeznaczona dla jednego oferenta nie była większa niż 1,5-krotność średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie. Uważamy, że takie rozwiązanie przyczyni się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa i wsparcia mniejszych gospodarstw - wyjaśnia KRIR. 

image

KOWR ogłasza przetarg na ziemię. Kiedy rozpocznie się licytacja?

​oprac. dkol na podst. KRIR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 20:11