StoryEditor

Rusza olejarnia społeczna stworzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Różnowa

Zdrowy styl życia, poszanowanie natury i ekologii to jedne z najważniejszych idei, które przyświecają młodemu Kołu Gospodyń Wiejskich z Różnowa na Warmii. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pozyskanemu grantowi, pomysłowe gospodynie uruchomiły społeczną olejarnię dla mieszkańców wsi.
12.04.2024., 08:16h

Koło Gospodyń Wiejskich z warmińskiej wsi Różnowo pod Olsztynem powstało w grudniu 2022 r. Inicjatorkami były rękodzielniczki i początkowo wydawało się, że to właśnie rękodzieło będzie podstawą jego działalności. Kiedy jednak do Koła zaczęły dołączać kolejne panie, szybko okazało się, że wszystkie są zainteresowane ekologią i zdrowym stylem życia.

Zobacz także: Czosnku wianek i wołowina z RHD na Górnym Śląsku

Od czasu powstania Koła jego członkinie przygotowały i zrealizowały już około dziesięciu projektów, a dotyczyły one trzech obszarów: zdrowia, sportu i rekreacji, zdrowego stylu życia i kulinariów oraz rękodzieła.

Dzisiaj Koło z Różnowa zrzesza 30 osób, w jego szeregach są zarówno młode matki, jak i emerytki, a oprócz pań jest też kilku panów. Przewodniczącą jest pani Małgorzata Jarząbek, która zgodziła się opowiedzieć nam o filozofii Koła i projekcie olejarni społecznej.

image
Siedziba KGW w Różnowie mieści się w nowo powstałej świetlicy wiejskiej.
FOTO: Fot. Sierszeńska

Integracja mieszkańców w powiecie olsztyńskim

Wieś Różnowo położona w powiecie olsztyńskim w gminie Dywity nie należy do małych, zamieszkuje ją ponad dwa tysiące mieszkańców, charakterystyczne jest jednak to, że jest bardzo rozciągnięta terenowo. – Tworzą ją, oprócz "starej wsi", liczne małe osiedla rozrzucone na znacznym obszarze. – mówi pani Małgorzata. – Zależało nam na tym, by poprzez wspólne działania zaktywizować i zintegrować społeczność. Mamy ofertę dla wszystkich grup wiekowych, dla dzieci, dorosłych, a także dla seniorów. Organizujemy zajęcia taneczno-sportowe, rękodzielnicze, np. tkanie na ramkach, warsztaty kulinarne, spotkania z ekspertami, akcje charytatywne i wiele innych. Zależy nam również na integracji międzypokoleniowej – na kolacji wigilijnej dla seniorów występowały z kolędami małe dzieci.

Dobroczynne oleje tłoczone na zimno

Oleje tłoczone na zimno są doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych omega-6 i omega-3, są wolne od szkodliwych chemikaliów i zawierają niski poziom cholesterolu. Poprawiają pracę naszego układu odpornościowego i układu nerwowego, pozytywnie wpływają na stan włosów i skóry.

Siedziba Koła mieści się w pięknej, oddanej do użytku w zeszłym roku świetlicy wiejskiej, która wprost zachęca do organizacji wszelakich spotkań i imprez. Urząd gminy oraz sołectwo wyposażyły świetlicę w najpotrzebniejsze meble i sprzęty, natomiast Koło, dzięki środkom z ARiMR, kupiło akcesoria kuchenne.

Zdrowie i ekologia

Jednym z ważnych obszarów zainteresowań Koła jest zdrowie i profilaktyka zdrowotna, a wiele z działań skierowanych jest głównie do kobiet. W ramach projektu Kobieca Moc odbyły się spotkania z dietetyczką, lekarzem i przedstawicielką Amazonek. – Rozmawialiśmy m.in. o zapobieganiu zachorowaniu na raka piersi, o tym, jak dbać o zdrowy kręgosłup, jak walczyć ze stresem, który jest dzisiaj wszechobecny – wymienia pani Małgorzata. – Ale zajmujemy się również tą zdrową, ekologiczną żywnością. Zależy nam, by żywność była wytwarzana w domu, bez polepszaczy i konserwantów, z naturalnych składników, kupowanych lokalnie – mówi.

Myślenie ekologiczne przyświeca członkom Koła we wszystkich działaniach. Uczą się od ekspertów, a później tę wiedzę przekazują dalej i starają się ją wcielać w życie. – U nas we wsi jest bardzo duże zainteresowanie zdrowym odżywianiem, dlatego nasze warsztaty kulinarne cieszą się szczególnym powodzeniem – mówi pani Małgorzata. Podczas spotkań pn. Akademia Zero Waste, zrealizowanych przez panią Małgorzatę Jarząbek w ramach programu Zakorzenione – liderki dla środowiska, uczestnicy dowiedzieli się, jak nie marnować żywności ani wody oraz jak racjonalnie robić zakupy. Innym razem członkowie Koła pod okiem eksperta poznawali tajniki wytwarzania serów z mleka krowiego, a później zorganizowali warsztaty serowarskie dla mieszkańców wsi. Jak mówi przewodnicząca, planują ten temat kontynuować, poszerzając go o sery kozie oraz wegańskie.

image
Podczas warsztatów mieszkańcy nauczyli się obsługiwać prasę i wytłaczać olej.
FOTO: KGW Różnowo

Członkinie KGW z Różnowa uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Zespół Szkół Gastronomicznych w Olsztynie, gdzie uczyły się gotowania tradycyjnych regionalnych potraw. Korzystają też z wiedzy pozyskanej w Banku Żywności w Olsztynie, który jest ukierunkowany na niemarnowanie żywności.

Do ważniejszych wydarzeń, w których Koło brało udział, należą też kulinarny konkurs gminny O Garniec Kłobuka, Tradycyjne Święto Plonu – Kiermas Warmiński w Brąswałdzie czy festyn sołecki. Podczas dożynek gospodynie z Różnowa sprzedawały przygotowane własnoręcznie regionalne potrawy, pozyskując w ten sposób środki na działalność.

Projekt olejarnia

Zainteresowanie zdrowym stylem życia i ekologiczną naturalną żywnością zaowocowały powstaniem projektu pod nazwą Sekrety zdrowego odżywiania. W zeszłym roku projekt gospodyń z Różnowa został doceniony przez Fundację Krajowej Grupy Spożywczej SA Pomaganie krzepi i w ramach programu grantowego pn. Ekogospodyni Koło otrzymało dofinansowanie na realizację jednego z punktów projektu – olejarnię społeczną.

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 22:00