StoryEditor

Rząd szykuje podwyżkę podatku VAT na leki weterynaryjne z 8% do 23%!

Wszystko przez projekt ustawy, w którym rząd proponuje podwyżkę podatku VAT na leki weterynaryjne. Zdaniem opozycji i przemysłu farmaceutycznego wzrost VAT z 8 na 23% może także uderzyć w eksport polskiej żywności.
21.11.2018., 13:11h
Rządowy projekt ustawy o „zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy” został już przesłany do konsultacji społecznych. W uzasadnieniu nowej ordynacji podatkowej napisano między innymi, że „przygotowany projekt zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, przy założeniu radykalnego uproszczenia systemu stawek opartego na 3 filarach: prostota – przejrzystość – przyjazność”.

W tym celu resort finansów proponuje między innymi zrównanie stawek VAT na różne produkt. W efekcie zostaną obniżone stawki na pieczywo, owoce tropikalne, książki, produkty dla niemowląt, ale także musztardy i przetworzona gałka muszkatołowa.

Ale reforma zadziała także w drugą stronę, gdyż szykują się podwyżki i to takie, które mogą dotknąć rolnictwo.  Rząd chce bowiem podwyższyć, aż o 15 punktów procentowych stawkę podatku VAT na leki weterynaryjne. „Na razie przygotowujemy pismo do MF z uzasadnieniem, że to błąd, że konsekwencje podniesienia VATu na plw (produkty lecznicze weterynaryjne) o 15% przyniesie więcej szkód niż zysków” - napisał Artur Zalewski z Polskiego Stowarzyszenia Producentów I Importerów Leków Weterynaryjnych. Zdaniem stowarzyszenia w efekcie wzrosną ceny usług weterynaryjnych, a to przełoży się na wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego oraz obniży konkurencyjność świetnie rozwijającego się eksportu żywności.

O sprawę w Sejmie dopytuje się także opozycja. - Dochodzą do nas niepokojące informacje dotyczące podniesienia podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 na 23%. Czy to prawda? Chciałam przestrzec, że taka podwyżka przełoży się na ceny żywność pochodzenia zwierzęcego. W czasach tak dobrej koniunktury eksportu żywności i nadwyżki w handlu zagranicznym tymi produktami, obniży to naszą konkurencyjność. Jesteśmy głównym eksporterem  mięsa drobiowego a wtedy jego cena wzrośnie a w efekcie konkurencyjność spadnie - mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

Ministerstwo finansów potwierdziło wczoraj, że prace nad podwyżką VAT na leki weterynaryjne trwają. – Chcemy poddać pod dyskusję taki projekt. To, co teraz robimy to jest otwarcie dyskusji na temat matrycy stawek vatowskich. Opublikowaliśmy matrycę stawek i czekamy na dyskusję w konsultacjach społecznych. Nowa matryca stawek ma doprowadzić do lekkiego wyrównania stawek w dół. Stąd obniżenie stawek na wszystkie rodzaje pieczywa - mówił w Sejmie Filip Świtała wiceminister finansów.  

Stawki VAT po staremu

Wiceminister Światała zadeklarował również, że rząd Mateusza Morawieckiego jest zwolennikiem powrotu do starych stawek VAT (22% i 7%), ale takiej decyzji… nie podejmie. - Chcemy wyraźnie podkreślić, że chcemy, aby stawki podatku VAT wróciły do poziomu sprzed z 2011 r. Trzeba jednak pamiętać, że podatek VAT jest podstawowy źródłem dochodów budżetu państwa i na ten moment działając racjonalnie i nie ograniczając wydatków uzasadnionych społecznie musimy utrzymać dotychczasowy poziom stawek VAT - powiedział wiceminister finansów Filip Świtała.    wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 22:02