Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm nie wysłucha informacji premiera nt. suszy rolniczej

Obrazek

Rząd nie jest przygotowany do udzielenia pomocy poszkodowanym przez suszę rolnikom i unika dyskusji na ten temat – tak opozycja podsumowuje odrzucenie przez PiS wniosku, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas jutrzejszego posiedzenia Sejmu informacje o suszy rolniczej.

wk26 czerwca 2018, 14:26
Opozycja chciała, aby wykorzystać zbliżające się jutrzejsze posiedzenie Sejmu do wysłuchania informacji rządu na temat szczegółów pomocy jaka będzie udzielona rolnikom w związku z suszą.

PiS nie przyjął wniosku Platformy Obywatelskiej o rozszerzenie porządku obrad nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu o punkt dotyczący informacji premiera o pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku klęski suszy. To bardzo ważny temat, którego unika PiS i nie chce o nim rozmawiać. Rząd określił suszę jako ekstremalną, ale o konkretnej pomocy dla rolników nie chce rozmawiać w Sejmie – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

Posłów opozycji zaniepokoiły słowa wiceministra Jacka Boguckiego, który podczas spotkania z rolnikami 20 czerwca miał powiedzieć, że z „budżetu państwa może nie starczyć środków dla każdego poszkodowanego gospodarstwa, dlatego pomoc będzie skierowana do tych gospodarstw, które będą w najgorszej sytuacji”. Ich zdaniem przeczy to wypowiedziom premiera i nowego ministra rolnictwa, którzy przekonywali, że rząd nie zostawi rolników samym sobie, a pomoc będzie ponadstandardowa. Wyjaśnienia jak naprawdę będzie wyglądała pomoc są tym bardziej potrzebne, gdyż zdaniem opozycji rząd nie wywiązał się z zeszłorocznych obietnic pomocy po przymrozkach, huraganach i nawałnicach, w których ucierpiało 62 tys. gospodarstw i 700 tys. hektarów upraw. Straty oszacowano wtedy na 3 miliardy złotych.

– Cały czas słyszymy od PiS kolejne frazesy. Cały czas słyszymy, że będą pomagali i że uruchomią nowe środki. A  jak przychodzi do pokazania co tak naprawdę ten rząd realnie robi okazuje się, że nic nie robi. Nie jest nawet w stanie podczas posiedzenia Sejmu przedstawić informacji w tej sprawie. Jeżeli chodzi o pieniądze to ten rząd bardzo łatwo pobierał pieniądze na nagrody. Szkoda, że nie ma pieniędzy dla rolników – mówił poseł Marcin Kierwiński z PO.   

Informacja rządu na sejmowej komisji rolnictwa

W harmonogramie rozpoczynającego się jutro posiedzenia Sejmu faktycznie nie ma punktu dotyczącego suszy. Ale podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje się m.in rozpatrzenie punktu pt: ”Informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozwiązaniach pomocowych dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy.”  wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)