Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm rozpatrzy wniosek o odwołanie ministra Ardanowskiego

Obrazek

W tym tygodniu Sejm zajmie się sprawę wniosku opozycji o odwołanie ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, która twierdzi, że minister lepiej czuje się w roli trybuna ludowego niż kompetentnego ministra zdolnego stawić czoła problemom, które nagromadziły się w polskim rolnictwie za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem szefa resortu rolnictwa odwołać chcą go ci, którzy doprowadzili polskie rolnictwo do zapaści.

wk13 marca 2019, 08:13
Wniosek o odwołanie ministra Ardanowskiego trafi najpierw do sejmowej komisji rolnictwa, która musi go zaopiniować.  Potem zajmie się nim Sejm na posiedzeniu plenarnym. Zdaniem opozycji powody do dymisji ministra Ardanowskiego są bardzo mocne.

- W ciągu 8 miesięcy urzędowania znakiem rozpoznawczym Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego stały się: niekompetencja, nieudolność, konfliktowość oraz brak nadzoru nad podległymi i upartyjnionymi instytucjami. Minister Jan Krzysztof Ardanowski nie rozwiązał żadnego z dotychczasowych problemów jakie trawią polską wieś i rolnictwo, za to przyczynił się do wydłużenia listy błędów i porażek Prawa i Sprawiedliwości, za które dzisiaj muszą płacić polscy rolnicy, przedsiębiorcy oraz konsumenci - napisali w uzasadnieniu wniosku o votum nieufności posłowie Platformy Obywatelskiej.

Minister Ardanowski może być spokojny o wynik głosowania, ponieważ Zjednoczona Prawica dysponuje większością głosów. Ale w trakcie sejmowej debaty nad wnioskiem o votum nieufności minister będzie musiał odpowiedzieć na wiele wątpliwości związanych m.in. z:
  • aferą z nielegalnym ubojem bydła,
  • rozwojem epidemii ASF ,
  • upadkiem hodowli koni arabskich czystej krwi i marki „Pride of Poland”,
  • brakiem adekwatnej pomocy w związku z suszą

Lista zarzutów, które minister Ardanowski usłyszy podczas sejmowej debaty nad wnioskiem o jego odwołanie zapewne będzie dłuższa. Opozycja mówi bowiem jeszcze o aferze z tzw. skupem interwencyjnym prowadzonym przez firmę Eskimos oraz obniżeniem wydatków budżetowych na rolnictwo w 2019 r.

- Minister Jan Krzysztof Ardanowski lepiej czuje się w roli trybuna ludowego niż kompetentnego ministra zdolnego stawić czoła problemom, które nagromadziły się w polskim rolnictwie za rządów Prawa i Sprawiedliwości - mówi Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej.

Jan Krzysztof Ardanowski przyznaje, że składanie wniosków o votum nieufności jest zbójeckim prawem opozycji, ale wyraził zdziwienie, że robią to osoby, które odpowiadają za zapaść polskiego rolnictwa. Jego zdaniem debata będzie okazją do zaprezentowania osiągnięć resortu.

Przypomnijmy, że posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o odwołanie ministra rolnictwa 21 lutego br.

Fot. Ignaczewski


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)