Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Sejm uchwalił ustawę – będą ułatwienia dla rolników!

Obrazek

Sejm jednomyślnie uchwalił pierwszą ustawę, której celem jest ułatwienie w sprzedaży żywności przez rolnika bezpośrednio do konsumentów. Opozycja także głosowała za jej przyjęciem, ale dopytywała czy konsumenci po wejściu w życie ustawy będą bezpieczni.  

wk6 października 2018, 14:49
Celem projektu ustawy „o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia” jest: ”zwiększenie liczby podmiotów prowadzących zakłady, w których produkowana jest żywność na małą skalę i wprowadzana na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, przez co zwiększy się dostępność dla konsumenta końcowego żywności produkowanej m.in. przez rolników”.

Ma to nastąpić poprzez m.in. zniesienie obowiązku sporządzania projektu technologicznego zakładu przez podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią lub działalność marginalną, lokalną i ograniczoną (tzw. MOL-e) oraz zniesienie obowiązku zatwierdzenia zakładów prowadzących produkcję żywności odbywającą się w prywatnych domach mieszkalnych, gdzie regularnie przygotowuje się żywność, aby wprowadzić ją do obrotu.

SEJMOWA DEBATA

Podczas głosowania w Sejmie wątpliwości do pomysłu zgłosiła lekarz, profesor Alicja Chybicka z Platformy Obywatelskiej. Jej zdaniem projekt jest dobrym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorców, ale zadała ministrowi rolnictwa proste pytanie. 


– Wyobraźmy sobie, że producent pierogów z mięsem nie zrobi ich tak jak należy i zatruje się cała wieś. Czy pan minister jest pewien, że wyłączenie małych przedsiębiorstw produkujących żywność na bazie zwierzęcej spod bardzo ścisłej kontroli i objęcie ich o wiele mniejszą kontrolą nie zagrozi życiu ludzi? Mięso to jest coś, co powinno podlegać bardzo ścisłej kontroli -pytała prof. Chybicka.

Odpowiedzi udzielił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wyjaśnił, że projekt dotyczy działalności gospodarczej na niewielką skalę tzw. działalności małej, lokalnej i ograniczonej. Minister bronił swoje propozycji legislacyjnej i zapewnią, że konsumenci są bezpieczni.

– Nie jest tak, że znosimy kontrolę żywności i bezpieczeństwa żywności. System, który w Polsce funkcjonuje, gwarantuje, że polska żywność jest, o czym jesteśmy przekonani, smaczna, zdrowa i bezpieczna, że jest naszą ozdobą. Ten system bezpieczeństwa żywności, który odpowiada wszystkim standardom Unii Europejskiej, gwarantuje również, że jest to żywność bezpieczna. Niezależnie od tego, czy jest ona produkowana na niewielką skalę, czy jest produkowana w dużych zakładach, jest żywnością bezpieczną. Zapewnienie tego bezpieczeństwa jest obowiązkiem państwa - powiedział minister Ardanowski.

Sejm przyjął ustawę jednomyślnie!  Za głosowało 425 posłów. Projekt trafi teraz do Senatu. Ustawa ma wejść w życie już 1 stycznia 2019 r.   wk

Fot. Łukasz Błasikiewicz/sejm.gov.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)