StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: ceny nawozów na świecie i w Polsce. Czy cena mocznika jeszcze spadnie?

Ceny nawozów na światowym rynku spadają. Podobnie ma się sytuacja w Polsce, gdzie pod koniec maja Agrochem Puławy opublikował nowy, niższy cennik. Za ile nawozy kupują rolnicy na świecie? W którym kraju za sprzedaż w za wysokich cenach rozpoczęto naloty? 
07.06.2023., 13:06h
Ceny nawozów na rynku światowym nadal spadają. Po spadających cenach azotu potas znalazł się pod ogromną presją. Przyczyną tego stanu rzeczy jest prawdopodobnie nadpodaż pod koniec wiosennych zamówień i spadających cen gazu.

Rynek nawozów pod ogromną presją

W zeszłym tygodniu Indie wyszły z nowym przetargiem na import mocznika, co na pewno wyznaczy nowy poziom cen. Termin dostawy nawozu wyznaczony został na 17 lipca 2023, a zakup ma wynosić 800 tys. ton. Wolumen może się zwiększyć, jeżeli uzyskają atrakcyjną cenę, co jak wskazują analitycy, na pewno nastąpi.

Ceny mocznika w Stanach spadają z dnia na dzień

W Stanach Zjednoczonych ceny mocznika wraz z początkiem czerwca spadły już do poziomu poniżej 300 dolarów za tonę (1251,79 zł/t). W kolejnych dniach cena spadła do poziomu 262 dolarów za tonę (1093,23 zł/t). Takie tempo spadku pokazuje, pod jak ogromną presją znajduje się rynek nawozów.
Ceny mocznika u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech pozostaje na stabilnym poziomie około 480 euro za tonę (2145,06 zł/t).
  • KAS – 310 euro/tona (1385,35 zł/t),
  • a AHL na chwilę obecną kosztuje 300 euro za tonę (1340,66 zł/t). 
Jak ...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 11:57