Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Specustawa o zwalczaniu ASF potrzebna od zaraz

Obrazek

Szefowie sejmowej oraz senackiej komisji rolnictwa zaapelowali o jak najszybsze uchwalenie specustawy o zwalczaniu ASF. Prace nad nią już dzisiaj rozpoczną się w Senacie, a politycy PiS-u chcą, aby senatorowie przyjęli ją bez poprawek. Wtedy trafiłaby natychmiast na biurko Prezydenta do podpisu.  

wk9 stycznia 2020, 09:31
Podczas konferencji prasowej w Sejmie Robert Telus oraz Jerzy Chróścikowski, szefowie sejmowej oraz senackiej komisji rolnictwa, przypomnieli, że projekt specustawy jest oczekiwany przez polskich rolników. 

– Rolnicy domagają się bardzo intensywnej walki z ASF, bo mamy coraz więcej ognisk tej  choroby. Tymczasem specustawa daje szansę na większy odstrzał dzików - przekonywał Jerzy Chróścikowski. 

Z tego powodu zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości ustawa powinna przejść przez Senat bez żadnych poprawek, gdyż będzie to oznaczało zakończenie procesu legislacyjnego i skierowanie jej do podpisu Prezydenta. W przypadku złożenia poprawek przez Senatorów, gdzie większość należy do opozycji, ustawa wróci do Sejmu. Poprawki zostaną wtedy odrzucone, ale przedłuży to prace nad nią.

– Apelowałbym o takie rozwiązanie, bo każdy tydzień i dzień może zwiększyć zagrożenie ze strony ASF, co się wiąże z potężnymi stratami dla państwa a także rolników i podatników – dodał J. Chróścikowski.
Posłowie PiS zwrócili także uwagę, że senackie prace nad projektem już się niepotrzebnie przedłużają, gdyż Marszałek, zwołał posiedzenie komisji rolnictwa na czwartek, a nie na środę jak proponowało PiS. 

  Ta ustawa jest wielkim krokiem w walce z ASF, bo zezwala na to, aby mundurowi brali udział w polowaniach. Jak również pozwala na to, żeby korzystać w czasie polowań z tłumików. Dlatego apeluje do senatorów, aby nie składać żadnych poprawek do ustawy, aby jej nie blokować i jak najszybciej uchwalić – tłumaczył poseł Robert Telus, którego zdaniem złożenie poprawek spowoduje opóźnienie wejścia w życie projektu o 2-3 miesiące. 

Tzw. specustawa w sprawie zwalczania ASF zakłada m.in. nałożenie nowych obowiązków dla myśliwych, zakaz blokowania polowań oraz odstrzał sanitarny dzikich zwierząt m.in. przez policjantów i żołnierzy.  Ustawa przeszła głosami Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie opozycji uzależnili jej poparcie od wprowadzenia ich poprawek, które zostały odrzucone.  

Senacka komisja rolnictwa zajmie się ustawą dzisiaj. Senat na posiedzeniu 15-17 stycznia. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)