Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Susza 2019 w Wielkopolsce – prawie miliard złotych strat!

Wielkopolska jest jednym z województw najbardziej dotkniętych tegoroczna suszą. O tym jak przebiega szacowanie strat rozmawialiśmy ze Zbigniewem Królem - zastępcą dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Grzegorz Ignaczewski16 sierpnia 2019, 09:47
Według najnowszych danych w województwie Wielkopolskim straty z powodu suszy zgłosiło już ponad 75,5 tys. gospodarstw rolnych. Komisje wciąż jeszcze szacują straty, ale według ostatnich informacji osiągnęły one już prawie miliard złotych. Według raportów IUNG w Wielkopolsce suszą dotknięte są wszystkie gminy i wszystkie uprawy podlegające monitoringowi.

Jak wyjaśnia Zbigniew Król, do połowy sierpnia do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu spłynęły 6124 protokoły suszowe, z czego połowę już zweryfikowano. W tym roku szacowanie strat powinno przebiegać szybciej, ponieważ większość upraw późno schodzących z pola takich jak buraki czy ziemniaki już teraz w raportach IUNG objęta jest susza i można w nich szacować straty. W ubiegłym roku suszę w tych uprawach ogłoszono dopiero we wrześniu co wydłużyło procedurę ze względu na konieczność doszacowania strat w tych uprawach.

Więcej o stratach suszowych i o tym jak w tym roku przebiega ich szacowanie w Wielkopolsce w materiale filmowym - ZOBACZ!


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)