Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Susza rolnicza – priorytet działania nowego ministra

Nie zostawimy rolników samych sobie z problemem suszy – deklarują zgodnie premier Mateusz Morawiecki oraz nowym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Obaj politycy zaapelowali także do samorządowców o jak najszybsze powoływanie komisji, które będą szacować straty na polach.

wk21 czerwca 2018, 14:45
Konferencja prasowa M. Morawieckiego oraz J. K. Ardanowskiego zaczęła się jednak od podziękowań.

– Dziękuje panu ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi za bardzo dobrą ciężką pracę w pierwszych 2,5 roku naszych rządów – mówił szef rządu. - Był człowiekiem bardzo pracowitym, wychodził z dużą ilością inicjatyw, zamierzam kontynuować jego działania, ale również zaproponować szereg innych propozycji – zadeklarował nowy minister.

Następnie politycy przeszli do głównego tematu konferencji, czyli problemu suszy. Szef rządu nie pozostawił wątpliwości co jest głównym zadaniem szefa resortu rolnictwa.

– W związku z problemem suszy i innymi tematami rolniczymi nie będzie miesiąca miodowego, nie będzie żadnej rozbiegówki, tylko od razu bardzo istotne kroki regulacyjne i projektowe związane z tematyką rolnictwa. Ale w szczególności związane z tematem suszy – mówił szef rządu, który jednocześnie obiecał, że rolnicy nie zostaną pozostawienie sami sobie.

– Na pewno nie powiemy rolnikom, że trzeba było się ubezpieczyć. Nie chcemy zostawiać rolników samych sobie. Będziemy proponowali różnego rodzaju rozwiązania – dodał M. Morawiecki.

Z informacji rządu wynika, że susza jest już obecna na znacznych obszarach całego kraju. Szacunki mówią, że jest ok. 4 mln ha. ze wszystkich 14 mln ha. użytków rolnych. Rząd jest gotowy udzielenia pomocy, ale zgodnie z przepisami najpierw starty muszą być oszacowane.

– Niestety mimo tego, że strony środowisk rolniczych płynie dramatyczny głos o skutkach suszy wiele samorządów nie zgłasza do wojewodów potrzeby tworzenie tych komisji. Dlatego chce zaapelować do samorządowców również do panów wojewodów oto by rozmawiali z samorządowcami również na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu by powołać te komisje. Dopiero wtedy będzie można oszacować rzeczywistą wielkość strat i zastosować pomoc dla rolników tak by mogli przeżyć i odtworzyć produkcję w kolejnym roku- mówił nowy minister rolnictwa.

Zdaniem ministra Ardanowskiego sytuacja z tegoroczną suszą może być dużo gorsza niż w 2006 i 2015 r. stąd niezbędny jest szybki ruch ze strony samorządów. Nowy  minister przypomniał również, że rząd może poszkodowanym zaoferować prolongaty i umorzenia w spłatach należności wobec KRUS i KOWR, niskooprocentowany kredyty oraz dotację finansową do hektara. Również gminy powinny rozważyć umorzenie części lub całość podatku rolnego. Nie wiadomo jeszcze na ile pieniędzy mogą liczyć rolnicy z budżetu. Kwota ta zostanie podana dopiero po oszacowaniu strat.   wk

Wywiad z nowym ministrem rolnictwa już niebawem na łamach top agrar Polska i na www.topagrar.pl


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)