StoryEditor

Szkody wyrządzone przez ptaki wciąż bez odszkodowań

Dzikie ptaki nie zostaną włączone do listy gatunków za szkody, których przysługuje rolnikom odszkodowanie. Resort klimatu nie wyklucza wprawdzie podjęcia takiej inicjatywy, ale nie jest w stanie sprecyzować żadnej konkretnej daty.
17.05.2021., 11:05h

Obecne przepisy jasno mówią, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez:

  • żubry,
  • wilki,
  • rysie,
  • niedźwiedzie,
  • bobry.


Za szkody wyrządzone przez którykolwiek gatunek ptaka objętego ochroną gatunkową nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być natomiast powództwo cywilne. Nic nie wskazuje, aby miało to się zmienić mimo wielu postulatów środowisk rolniczych w tym temacie.


Specyfika ptaków

Zdaniem ministerstwa klimatu i środowiska bez prowadzenia stałych obserwacji ptaków trudno byłoby jednak ustalić, który konkretnie gatunek spowodował wystąpienie szkody w uprawach rolnych i w jakich rozmiarach. Specyfika szkód powodowanych przez żerowanie ptaków jest bowiem inna niż szkód wyrządzonych przez inne gatunki zwierząt.

- Szkody spowodowane przez bobra (np. ścięte drzewa, teren zalany w wyniku spiętrzenia wód przez tamę), wilka czy rysia (np. zagryzione zwierzęta gospodarskie) są stosunkowo trwałe, a ich skutki i zakres można ocenić nawet po upływie kilku-kilkunastu dni. W przypadku szkód wyrządzonych przez pt...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 14:17