StoryEditor

Takich cen cukru nie było od ponad 10 lat! Z jakimi problemami mierzy się rynek?

Ceny cukru nie były tak wysokie od 2011 roku - podaje portal money.pl. Natomiast jego rezerwy są na najniższym poziomie od roku 2009. Brazylia odnotowała wzrost produkcji, a Indie rozszerzyły ograniczenia w eksporcie cukru. Jeżeli chodzi o polski rynek, fatalna pogoda nie pozwala w wielu regionach ani wykopać ani wywieźć z pól buraki cukrowe.
21.11.2023., 15:09h

Główną przyczyną tak spektakularnego wzrostu cen cukru, jakich nie widzieliśmy od roku 2011 jest spadek globalnej produkcji na który wpływ miała pogoda, niszcząca zbiory zarówno w Indiach, jak i Tajlandii.

Indie oraz Tajlandia to dwa kraje, które są drugim i trzecim co do wielkości eksporterem cukru na świecie. O ile nie jest to aż tak tragiczna sytuacja dla krajów bogatszych, tak te biedniejsze mogą napotkać sporo trudności.

FAO przewiduje, że spadek globalnej produkcji cukru na sezon 2023 – 2024 to około 2%, czyli około 3,5 miliona ton.

 

Produkcja cukru w Europie

Nad Europą w okresie jesiennym, przeszły ulewne deszcze, uniemożliwiając terminowy zbiór buraków cukrowych, które do tej pory jeszcze są na polach plantatorów. Takie problemy z pogodą nie mają miejsca tylko w Polsce, ale borykają się z nimi m.in. Francja, Holandia, Niemcy oraz Wielka Brytania.

image
Ceny cukru idą na rekord? Zdecyduje pogoda i sytuacja na globalnym rynku

W maju 2022 roku Indie planowały po raz pierwszy od sześciu lat ograniczyć eksport cukru, aby zapobiec wzrostowi cen krajowych i potencjalnie ograniczyć eksport na ten czas do około 10 milionów ton.

Teraz jednak Indie rozszerzają ograniczenia eksportu, co ma wpływ na realne zagrożenie dla światowych dostawców.

Jak wynika z zawiadomienia Dyrekcji Generalnej Handlu Zagranicznego z 18 października, potwierdzającego zeszłotygodniowy raport Bloomberg News, rząd będzie nadal ograniczał zagraniczne wysyłki cukru po 31 października 2023 roku.

Indie w sezonie 2022–2023 i ograniczyły eksport cukru do około 6 mln ton po tym, jak deszcze ograniczyły produkcję. Na tym etapie nie jest jeszcze wiadome, jaka będzie wielkość kontyngentu na dostawy zagraniczne na lata 2023–2024.

image
Rynek cukru w UE – wzrost importu z Ukrainy. Cukier trafi pod system monitoringu?

Chociaż zakaz może obniżyć krajowe ceny w Indiach, jest to cios dla światowych producentów, od napojów gazowanych po czekoladę i wypieki.

Jak wynika z powiadomienia, ograniczenie nie dotyczy cukru wywożonego do Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w ramach niektórych systemów kwotowych.

 

Polski handel zagraniczny cukrem - eksport

W I kwartale 2022 roku Polska wyeksportowała ogółem 48 396 ton cukru, za wartość 22 623 tys. euro. W I kwartale 2023 roku wolumen ten znacznie spadł i wynosił 30 206 ton. Kwota jednak była wyższa i wynosiła 26 726 tys. euro.

 

Polski handel zagraniczny cukrem - import

Jeżeli mowa o imporcie to w I kwartale 2022 roku Polska ogółem i to z krajów należących do UE i spoza niej, zaimportowała 10 837 ton cukru o wartości 5 281 tys. euro. W 2023 roku w I kwartale import wyniósł 8 141 ton, o wartości 7 257 tys. euro.

 

Średnie ceny cukru białego w krajach Unii Europejskiej

 

Światowe ceny cukru

 

Bernat Patrycja

Źródło: supplychainbrain.com/ https://www.tbsnews.net/money/ Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Wydział Informacji Rynkowej

Fot: envato/canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 08:00