StoryEditor

Trudne lata za nami, trudny rok przed nami – gospodarstwa na krawędzi bankructwa

Ostatnie zawirowania na rynkach spowodowanych pandemią i wojną odcisnęły swoje piętno na wszystkich uczestnikach rynku, także rolniczego. Niepewność dostaw, dramatycznie wysokie ceny środków do produkcji czy niespotykane dotąd wahania cen za płody rolne spowodowały, że niejedno gospodarstwo stanęło na krawędzi bankructwa.
15.06.2023., 14:06h
– Po ponad 30 latach obecności w tym biznesie stwierdzam, że wszystkiego trzeba było nauczyć się od nowa. Szczególnie pandemia zakończyła niejeden biznes, ale ten nasz rolniczy się ostał. Okres pandemii dla rolników i dostawców nie był najgorszy. Obawy o dostępność środków do produkcji wróciły wraz z początkiem wojny na Ukrainie, ale najgorsze były ostatnie miesiące, gdzie przez szybko spadające ceny zbóż i rzepaku wszyscy zastanawiali się, na jak długo wystarczy zysku, jeśli on będzie – mówił Marek Pawłowski, wiceprezes Osadkowski Sp. z o.o.

Tegoroczne żniwa nie rokują dobrze

Dodał, że czekające nas żniwa nie rokują dobrze, jeśli chodzi o ceny przyszłych płodów, bo po pierwsze w magazynach rolnicy mają jeszcze zboże czy rzepak, a po drugie te tegoroczne zostały już wyprodukowane z udziałem środków zakupionych w wyższych cenach.
Zobacz całą rozmowę!
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:08