StoryEditor

Pomoc suszowa za 2022 rok. Rolnicy w końcu otrzymają pieniądze?

Wielkopolska Izba Rolnicza na początku kwietnia skierowała się do Krajowej Rady Izb Rolniczych, aby ta interweniowała u ministra rolnictwa w sprawie obiecanej pomocy dla rolników. Pomoc miała dotyczyć strat poniesionych w wyniku ubiegłorocznej klęski suszowej.
15.06.2023., 09:06h
W sprawie zapowiadanej w zeszłym roku pomocy suszowej dla rolników do WIR napływa wiele zapytań. Urzędujący w tamtym okresie Wiceminister Henryk Kowalczyk zadeklarował uruchomienie kolejnej pomocy dla producentów rolnych, którzy zostali poszkodowani w wyniku wystąpienia suszy w 2022 roku.

Pomoc suszowa 2022 – deklaracje bez pokrycia

Wyjaśniono również wtedy, że ci rolnicy, którzy nie spełniają kryteriów pomocy społecznej i nie będą mogli z niej skorzystać w 2022 roku, ale będą mieli szkody udowodnione protokołami strat za 2022 rok, otrzymają pomoc suszową w 2023 roku. Takie deklaracje rolnicy usłyszeli nie raz, a kilkukrotnie.
Pomoc ta miała być wypłacana, jak wskazywano do hektara, w ramach nowego limitu pomocy de minimis.


Zobacz także: Pomoc suszowa 2022: Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie rolników
 

Minister nie deklaruje pomocy?

W odpowiedzi w piśmie Ministerstwo przedstawiło obecny rodzaj pomocy dla rolników, ale nie wskazano deklarowanego uruchomienia kolejnej pomocy z racji wystąpienia szkód spowodowanych przez suszę w 2022 roku. Dodatkowo dochodzą do tego obawy wystąpieniem kolejnej klęski suszy. W tylko samym województwie wielkopolskim w 2022 roku straty w wyniku skutków suszy poniosło ponad 52 tysiące gospodarstw.


Bernat Patrycja
źródło: WIR
fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:40