StoryEditor

Ubezpieczenie upraw: KRIR walczy o większe pieniądze

Samorząd rolniczy walczy o zwiększenie puli środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt. - 400 mln zł to za mało - uważa Wiktor Szmulewicz, szef izb rolniczych. 
09.02.2021., 18:02h
Rząd na ten rok zaplanował 400 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych środki te nie wystarczą na zabezpieczenie potrzeb wynikających z zawieranych polis.

Już w ubiegłym roku wydatki na ten cel zostały obcięte z 650 mln zł do 400 mln zł. Finał był taki, że w jesiennym sezonie ubezpieczania upraw po kilku dniach zabrakło pieniędzy i wielu rolników nie mogło zawrzeć umów z zakładami. 

- To świadczy o niedostatecznej ilości środków na ten cel - zaznacza Wiktor Szmulewicz, szef KRIR.

Zauważa też, że w tym oraz kolejnym roku prawdopodobnie nie będzie pieniędzy na pomoc w przypadku szkód w rolnictwie spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Dlatego wczoraj wystąpił do ministra rolnictwa o zwiększenie środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt, do takiej wysokości, aby zabezpieczyć potrzeby rolników.  

- Do momentu wprowadzenia nowego systemu nacisk powinien być kładziony na zwiększenie skuteczności oddziaływania dopłat do ubezpieczenia, w tym poprzez zabezpieczenie środków finansowych w ustawie budżetowej w dostatecznym stopniu, czego zdaniem rolników, może nie zapewnić kwota 400 mln zł zaplanowana w ustawie budżetowej. W ocenie rolników, w obecnej sytuacji subsydiowanie ubezpieczeń na poziomie niższym niż wskazują potrzeby, biorąc chociażby pod uwag doświadczenie ubiegłego roku, będzie miało negatywne skutki dla zachowania bezpieczeństwa gospodarstw w sytuacji strat - wyjaśnił Szmulewicz.

Czy ministerstwo rolnictwa przychyli się do tej prośby? Ciężko na to liczyć, biorąc pod uwagę fakt, że w ubiegłym roku samorząd rolniczy też zabiegał o zwiększenie budżetu, jednak bezskutecznie.

W Polsce na 14 milionów hektarów gruntów ornych, ochroną objętych jest ok. 3,9 mln ha. W 2019 roku ubezpieczenie wykupiło prawie 215 tysięcy rolników. W 2018 roku zrobiło to ok. 165 tys. osób.

ksz
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 16:47