Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

UE daje zielone światło dla małych ubojni

Obrazek

Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w Polsce. Oznacza to, że rolnicy uzyskają w końcu prawo do uboju zwierząt w gospodarstwach. Pierwsze małe ubojnie mogą powstać od lutego.

Dorota Kolasińska30 grudnia 2019, 20:12
Do tej pory sprzedaż takich wędlin czy mięsa była niezgodna z prawem. Rolnik, który chciał zabić zwierzę, musiał skorzystać z usług ubojni. Tam mięso było badane i sprzedawane, lub przerabiane na wędliny. Jednak w Unii dozwolone jest tworzenie tzw. małych ubojni.

– W całej Europie funkcjonują rozwiązania, które pozwalają rolnikom na zakładanie małych ubojni przy gospodarstwach. Wymogi nie są skomplikowane. Należy m.in. ukończyć kurs rzeźnika. Mięso można przerabiać na wędliny i sprzedawać konsumentom. Skoro jest to w Niemczech, Austrii czy we Francji, to dlaczego nie miałoby to działać u nas – tłumaczył w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jan Krzysztof Ardanowski.

Ardanowski od dawna jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Jeszcze w październiku, na spotkaniu w Ciechanowcu z producentami sera korycińskiego, kołami gospodyń wiejskich z Podlasia oraz rolnikami korzystającymi ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich minister zapowiadał czekające wieś zmiany.

- Ułatwienie sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności pozwala zaradnemu rolnikowi zarobić nawet w mniejszym gospodarstwie - przekonywał.

Minister rolnictwa zwracał uwagę na możliwości, jakie daje rolniczy handel detaliczny.

- To jest to, czego rolnicy oczekiwali. Żeby się nie bać, że ktoś będzie to kontrolował, że zabroni, mandatem ukarze – mówił szef resortu rolnictwa na spotkaniu w Ciechanowcu.

Powiedział też o możliwości zakładania tzw. MOLi (działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej), co pozwala rozszerzać własną produkcję.- Rolnik będzie mógł przerabiać również dla swoich sąsiadów, kupować od nich surowce i przerabiać. To jest taki naturalny proces budowania większych firm – zapowiadał Jan Krzysztof Ardanowski i przypomniał, że już wkrótce Komisja Europejska wyda decyzję w tej sprawie. 

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)