Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ukraińska ziemia na sprzedaż od lipca 2021 roku

Prezydent Ukrainy liczy, że po przegłosowaniu ustawy o obrocie ziemią Ukraina dostanie 10 mld dolarów kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inaczej – uzasadniał zapisy ustawy prezydent – na Ukrainie doszłoby do zapaści gospodarczej, zwłaszcza w dobie pandemii.

Andrzej Sawa6 kwietnia 2020, 11:58

Wczoraj nad ranem, pod osłoną nocy i pandemii, ukraiński parlament zniósł zakaz obrotu ziemią. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta Wołodymyra Zelenskiego. Jej przyjęcie było możliwe na skutek pandemii koronawirusa, bowiem Ukrainie groził ekonomiczny krach. Musiała skorzystać z zagranicznych kredytów, a ich udzielenie Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależnił od uwolnienia rynku ziemi. Za przyjęciem ustawy głosowało 259 posłów z rządzącej koalicji Sługi Narodu (W. Zelenskiego) oraz opozycyjnej partii byłego prezydenta Petra Poroszenki. Ukraiński parlament liczy 450 posłów.


Od lipca 2021 r.

Ustawa ma bardzo długie vacatio legis – będzie się składała z kilku etapów, które będą sukcesywnie wchodziły w życie w ciągu kilku lat, pierwszy jej przepis będzie miał zastosowanie dopiero za ponad rok. 1 lipca 2021 r. prawo do zakupu ziemi do 100 ha nabędą...

Pozostało 82 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ