StoryEditor

UOKiK: 8,3 mln zł kary za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał T.B. Fruit Polska pierwszą i jednocześnie maksymalną karą za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników. Spółka musi zapłacić ponad 8 mln zł. Druga spółka - Rauch Polska - uniknęła kary dzięki współpracy z urzędem – informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.
03.10.2019., 11:10h
– Po przeprowadzeniu postępowania UOKiK ustalił, że przedsiębiorca nie dotrzymuje ustalonych przez siebie terminów płatności. Pomimo tego, że w umowie deklaruje 30 dni na zapłatę, to rolnicy otrzymują pieniądze o wiele później. T.B. Fruit Polska zwlekał średnio ponad 100 dni z uregulowaniem należności, a najdłuższe opóźnienie wyniosło prawie rok – podał urząd.

Prezes UOKiK Marek Niechciał powiedział, że w trakcie postępowania UOKiK liczył, że spółka dobrowolnie zmieni swoją praktykę, która dla rolników może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty finansowe. Niestety, tak się nie stało, nawet pomimo wyraźnego sygnału ze strony urzędu, że jest to łamanie prawa. Stąd kara finansowa w maksymalnej wysokości i nakaz zaniechania praktyki.

Na T.B. Fruit Polska została nałożona kara finansowa wysokości 3 proc. ubiegłorocznego obrotu spółki (8,3 mln zł), co oznacza największy wymiar kary za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Druga decyzja dotyczy Rauch Polska, spółki należącej do koncernu Rauch Fruchtsafte, jednego z największych producentów soków owocowych w Europie. Urząd ustalił, że różnice pomiędzy deklarowanym w umowie, a faktycznym terminem zapłaty wynosiły do ok. 40 dni. W trakcie postępowania Rauch Polska współpracował z UOKiK i zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk. UOKiK uznał, że proponowane działania poprawią sytuację rolników dlatego przyjął propozycję spółki.

– Na przykładzie dwóch przetwórców owoców widzimy przykłady zupełnie skrajniej postawy, nie tylko wobec działań urzędu, ale przede wszystkim własnych kontrahentów. Rauch Polska dobrowolnie zmienił swoje praktyki z korzyścią dla swoich partnerów handlowych. T.B. Fruit nie zamierzał przestać wykorzystywać rolników, dlatego nałożyliśmy na tę firmę wielomilionową karę finansową. Myślę, że to pokazuje jasno, że bardziej opłaca się współpracować z UOKiK niż uporczywie naruszać prawo – powiedział prezes Marek Niechciał.

Źródło: www.wiadomoscihandlowe.pl
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 15:46