StoryEditor

Uwaga zmiana numerów kont w KRUS!

Od 1 maja 2022 roku KRUS zamyka dotychczasowe konta bankowe na które rolnicy wpłacali składki na ubezpieczenie zdrowotne! Sprawdź koniecznie! 
15.04.2022., 12:04h

Rolnicy VAT-owcy muszą od 1 stycznia 2022 roku wpłacać pieniądze z tytułu podatku od towarów i usług na dwa oddzielne konta bankowe (na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), które są utworzone dla każdego Oddziału Regionalnego KRUS. 

Numery rachunków bankowych są dedykowane rolnikom będącym płatnikami VAT według przynależności do Oddziału Regionalnego KRUS. Informacje na ten temat są dostępne w każdej jednostce organizacyjnej KRUS oraz na stronie internetowej: www.krus.gov.pl.

Zmiany numerów konta bankowego dla składki zdrowotnej

Trzeba pamiętać, że z dniem 1 maja 2022 r. nastąpi zamknięcie dotychczas funkcjonujących numerów rachunków bankowych, przeznaczonych dla płatności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Do 31 lipca 2022 r., wpłaty, zostaną automatycznie przeksięgowywane na właściwe dla danego OR KRUS konta bankowe. Automatyzacja zmieni się od 1 sierpnia, a składki będą zwracane rolnikom. 

 KRUS zmienia nr konta dla wpłat

Co wpisać w tytule przelewu?

KRUS podkreśla, że brak możliwości identyfikacji płatnika spowoduje konieczność zwrotu wpłaty, przez co składka nie będzie opłacona! W tytule przelewu należy wpisać identyfikator płatnika składek (numer UNO) albo pełne dane osobowe, pozwalające na identyfikację płatnika składek (osoby ubezpieczonej), a nie tylko wskazanie imienia i nazwiska. System informatyczny KRUS nie zidentyfikuje właściwie takie osoby. Numer konta bankowego dla wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników w II kw. 2022 r., nie zmienił się. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRUS

Zdjęcie: Envato elements

Natalia Marciniak
Autor Artykułu:Natalia Marciniak

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:01