Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kolejny wniosek o wotum nieufności wobec ministra Jurgiela

Obrazek

W Sejmie jest już złożony kolejny wniosek o wotum nieufności wobec Krzysztofa Jurgiela. Tym razem odwołania ministra rolnictwa domaga się Platforma Obywatelska, która zarzuca mu niespełnienie wyborczych obietnic w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich oraz nieskuteczną walką z afrykańskim pomorem świń.

wk12 czerwca 2018, 16:42
Dla ministra Jurgiela wniosek o wyrażenie wotum nieufności to nic nowego. W lipcu i wrześniu zeszłego roku jego odwołania zażądało Polskie Stronnictwo Ludowe. Pierwszy wniosek został ostatecznie wycofany, drugi przepadł w głosowaniu. 


– Szkoda, że wniosek złożony 12 września 2017 r. o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela przepadł. Po pierwsze dlatego, że  tamten wniosek nic nie stracił na aktualności, a po wtóre kolejne 10 miesięcy braku działań ze strony Ministra Krzysztofa Jurgiela, wyrządziło dodatkowe szkody polskiej wsi. Minister Krzysztof Jurgiel po raz kolejny udowodnił, że nie dba o interesy polskich rolników i rozwój obszarów wiejskich – napisali w uzasadnieniu posłowie Platformy Obywatelskiej.

Lista błędów i zaniechań

Zdaniem posłów PO żadne obietnice z kampanii wyborczej jakie składał PiS, nie doczekały się realizacji. Sztandarowy projekt „wyrównania dopłat bezpośrednich” nie będzie zrealizowany, gdyż z informacji napływających z Brukseli i potwierdzanych przez członków obecnego rządu wynika, że w latach 2021-2027 Polska otrzyma zdecydowanie mniej środków na rolnictwo niż obecnie. Zdaniem opozycji, minister Jurgiel zamiast walczyć w Brukseli o pieniądze dla polskiej wsi milczy.

Jeszcze gorzej ma wyglądać zwalczanie afrykańskiego pomoru świń przez obecny rząd. Tymczasem od tego zależy los ponad 200 tysięcy gospodarstw rolnych w Polsce, (czyli co najmniej miliona osób), hodowli 11 milionów sztuk trzody chlewnej, całego przetwórstwa mięsnego, wreszcie kondycji naszej gospodarki. Istnieje także realne zagrożenie konieczności zmiany nawyków żywieniowych Polaków.

– Jak pokazuje praktyka, minister Krzysztof Jurgiel w walce z wirusem ASF się nie sprawdził, i chociażby z tego powodu powinien opuścić rząd Mateusza Morawieckiego. Dzisiaj zamiast pojedynczych przypadków wirusa ASF mamy epidemię ASF i jesteśmy na jak najlepszej drodze do upadku hodowli trzody chlewnej w Polsce. Minister Krzysztof Jurgiel cały ciężar kosztów związanych z ASF zrzucił na rolników, a sam forsuje budowę zapory na wschodniej granicy za setki milionów złotych – napisano w uzasadnieniu wniosku.

Pozostałe zarzuty dotyczą m.in: upartyjnionych, niewydolnych i zbiurokratyzowanych instytucje, brak pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych z 2017 r., brak obrony rolników zagrożonych budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

Piłka w grze

Resort rolnictwa podkreśla, że propozycja Komisji Europejskiej jest wstępna i muszą się na nią zgodzić wszystkie państwa członkowskie, a priorytetem rządu wciąż pozostaje wyrównanie dopłat bezpośrednich. 

– Nie możemy mówić o porażce kiedy trwają jeszcze negocjacje – mówi minister K. Jurgiel. Podkreśla również, że pomysłem na pokrycie dziury budżetowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest zwiększenie składki członkowskiej, na co Polska wyraziła już zgodę.

Co dalej?  

Wniosek Platformy Obywatelskiej został złożony w Sejmie 7 czerwca. Cała procedura zgodnie z Regulaminem Sejmu powinna się zamknąć w ciągu 14 dni. Wotum nieufności powinno być więc rozpatrzone jeszcze przed sejmowymi wakacjami. wk

ZOBACZ SKAN WNIOSKU


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)