StoryEditor

Wydatki na KRUS będą zmniejszone o pół miliarda złotych

Niespodziewana nowelizacja budżetu państwa na 2017 r. Na wniosek rządu komisja rolnictwa zmniejszyła o pół miliarda złotych… wydatki na KRUS. Resort rolnictwa twierdzi, że nie potrzebuje tak dużej dotacji.
09.11.2017., 09:11h
W poniedziałek mijał termin opiniowania przez sejmowe komisje zaproponowanych przez rząd zmian w tegorocznym budżecie. W przypadku komisji rolnictwa zmian nie było dużo, ale za to były dość zaskakujące. W części 72 budżetu zmniejszono dotację dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o 500 mln zł. Po dokonaniu zmiany wydatki KRUS-u miały spaść do 17,4 mld zł.

- Skąd te 500 mln niższe zapotrzebowania na KRUS? – dopytywała zdziwiona Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej. Resort rolnictwa uspokajał, że wszystko jest pod kontrolą. - Dotacja to wynik zapotrzebowania, a wykonanie wskazuje, że dotacja w takiej wysokości nie będzie potrzebna w związku z niższym zapotrzebowaniem. Jest mniejsza liczba rolników, które rozpoczęły pobieranie świadczeń. Wynika to ze zmian w systemie emerytalnych – tłumaczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

- Zmiany w budżecie są czymś zupełnie normalnym. Ale analiza wydatków na KRUS może być ciekawa. Jeżeli wydatki na KRUS zmniejszają się, to histeria związana z informacjami o masowym przechodzeniu rolników na emeryturę była nieprawdziwa – zauważył Jan Krzysztof Ardanowski z Prawa i Sprawiedliwości.  

Ale to nie jedyna zaskakująca zmiana jaka została zaprezentowana w Sejmie przez rząd. Resort rolnictwa chce bowiem dodatkowych 20 mln zł na… składkę członkowską do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa – FAO.  - Skąd nagle taka wielka suma potrzebna na składki – pytał Jarosław Sachajko przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa z Kukiz’15. – Zaległości narastały przez lata. Polska nie płaciła na czas. Chcemy wyrównać zaległe składki. Nie są teraz zapłacone składki za 2016 r. i bieżąca za 2017 r. – wylicza wiceminister Bogucki. 

Komisja rolnictwa jednomyślnie przyjęła projekt zmian w budżecie. Żaden poseł nie opowiedział się przeciwko. Propozycje zmian w budżecie trafią teraz do komisji finansów publicznych. Jednocześnie komisja rolnictwa czeka teraz na dane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dotyczące liczby rolników, które w 2017 r. przeszły na emeryturę.    wk

fot. A. Galus
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 10:57