StoryEditor

Wyższe ceny za tegoroczne buraki cukrowe

Ostatnie dni przyniosły dobre informacje dla plantatorów buraków cukrowych. Kolejne zakłady na wniosek rolników podnoszą ceny za buraki zakontraktowane i skupowane w kampanii cukrowej 2022/23.
24.08.2022., 09:08h

Tuż przed weekendem firma Südzucker Polska S.A. poinformowała, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek plantatorów uzgodniła podwyższenie średniej ceny gwarantowanej dla wszystkich plantatorów współpracujących z Südzucker Polska S.A., za buraki kontraktowane w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 €/t (przy 18% polaryzacji). 

Producent cukru dodał także, że w zależności od rozwijającej się sytuacji na rynku cukru, firma wspólnie z plantatorami w dalszym ciągu prowadzić będą rozmowy dotyczące sezonu 2022/23 i kolejnych. Komisja Porozumiewawcza jednogłośnie zaakceptowała treść umowy kontraktacji na kampanię 2023/24. W świetle powyższego służby surowcowe niebawem rozpoczną proces kontraktacji buraków na przyszły sezon i zamawiania nasion.

W duchu porozumienia i konieczności podwyżek toczyły się także rozmowy Rady Związku Producentów Buraka Cukrowego i Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej. Podczas wczorajszego (23.08.2022 r.) posiedzenia negocjacyjnego uzgodniono podwyższenie ceny za buraki kontraktowane na sezon 2022/23.

W świetle ustaleń plantatorzy dostarczający w ramach kontraktacji buraki cukrowe do cukrowni  Krajowej Grupy Spożywczej o standardowej polaryzacji 16% otrzymają zapłatę nie mniejszą niż 46 €/t. Kwota ta składać się będzie z ceny podstawowej wynoszącej 37 €/t i świadczenia gwarantowanego w kwocie 9 €/t (będzie to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo, w myśl uzgodnień podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do 120 zł/t netto.

oprac. Juliusz Urban   Fot. archiwum tap
na podstawie komunikatów Südzucker Polska S.A. i KZPBC

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 10:25