StoryEditor

Zakup drewna opałowego od Lasów Państwowych: ile drewna z puli na rok 2022 jeszcze zostało i jaka jest jego cena?

Ze względu na wzrost cen energii, zainteresowanie drewnem opałowym, zarówno tym do samodzielnego zbierania, jak i tym przygotowywanym przez nadleśnictwa, w ostatnim czasie mocno wzrosło. Postanowiliśmy więc zapytać u źródła, jak obecnie wygląda sytuacja z zakupem drewna opałowego od Lasów Państwowych, ile z puli na rok 2022 zostało jeszcze do dyspozycji, i co najważniejsze, po jakiej cenie. 
25.08.2022., 13:08h
Jak przyznaje Michał Gzowski rzecznik prasowy Lasów Państwowych, zainteresowanie drewnem opałowym utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie. Zarówno tym do samodzielnego pozyskania, jak i tym przygotowywanym przez nadleśnictwa. Różni się ono jednak lokalnie. 

– Większe zainteresowanie obserwujemy na terenach niezurbanizowanych. W okolicach miast zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju pozostaje ono niewielkie. W naszej ocenie to wynika z tradycji używania drewna do celów grzewczych. W mniejszych miejscowościach, w niektórych regionach, to normalna praktyka – zwraca uwagę.

Pula drewna na rok 2022


To jaka ilość drewna opałowego w danym roku zostanie przeznaczona do sprzedaży określa zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Jak podaje rzecznik prasowy LP: „Tegoroczny plan zakładał sprzedaż drewna opałowego (S4) na poziome 2,5 mln m3 oraz drewna małowymiarowego (M2) na poziomie 700 tys. m3. Pod koniec lipca z tej puli LP sprzedały się już 2 mln m3 drewna S4 i 400 tys. m3 drewna M2.”

Mając jednak na uwadze duże zainteresowanie drewnem opałowym, Lasy Państwowe planują powiększyć pulę detaliczną poprzez przekierowanie na nią dodatkowego drewna z cięć sanitarnych oraz tego pozyskanego z terenów poklęskowych.  

– Zakładamy, że ilość drewna opałowego przeznaczonego w tym roku do sprzedaży powinna zwiększyć się do ok. 3 mln m3 w przypadku kategorii S4 oraz 800 tys. m3 w przypadku drewna małowymiarowego – podkreśla Michał Gzowski.

Jaka jest cena drewna opałowego za m3?


Średnia cena za 1 m3 gałęzi opałowych (w klasyfikacji drewna oznaczone symbolem M2, są to małowymiarowe elementy drewna o grubości do 7 cm, licząc z korą, przygotowywane niemal wyłącznie przez nabywców) wynosi ok. 30 zł. Lokalnie cena ta może się różnić – wskazuje Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

– Drewno S4 (czyli grubsze, średniowymiarowe drewno opałowe przygotowywane przez nadleśnictwa) kosztuje sto kilkadziesiąt złotych za m3. Średnie ceny drewna S4: buk - 147,07; dąb - 143,59; jesion - 127,81; osika - 94,55; sosna - 103,25; topola - 87,67 zł/m3 netto – dodaje.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:41