StoryEditor

Zmarł Bohdan Smoleń

Dziś rano w jednym z poznańskich szpitali zmarł Bohdan Smoleń, doskonale wszystkim znany polski kabareciarz, aktor i piosenkarz. W ostatnich latach swojego życia, mimo ciężkiej choroby, poświęcił się bez reszty pracy charytatywnej.
15.12.2016., 20:12h

W Baranówku pod Poznaniem, gdzie mieszkał przez ostatnich kilkanaście lat, stworzył w 2005 roku fundację Stworzenia Pana Smolenia, która organizuje i prowadzi zajęcia z hipoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym. Bohdan Smoleń przez wiele lat utrzymywał fundację z własnych oszczędności, a od kilku lat działa ona dzięki datkom darczyńców i sponsorów.

Sam Smoleń od kilku lat ciężko chorował i prowadzenie fundacji powierzył najbliższym współpracownikom. Ostatni rok był  dla niego okresem długiej i kosztownej rehabilitacji, w której finansowaniu pomagali dawni znajomi z estrady, organizując koncerty charytatywne.

Trzy lata temu Bohdań Smoleń udzielił wywiadu naszej redakcji w ramach cyklu "Znani na roli". Mówił wówczas, że „w życiu chodzi o to, żeby czuć się potrzebnym”.

– Skoro nie chcą mnie w telewizji, to ja wywołam uśmiech na twarzach tych, którym mniej się w życiu powiodło – tłumaczył znany kabareciarz.

Artystyczną duszę wyniósł z rodzinnego domu w Bielsko-Białej, gdzie rodzice pracowali w Teatrze Polskim. Jego ojciec był tam konferansjerem, a matka choreografką. To ona zachęcała syna do pracy estradowej. Smoleń po maturze w 1965 roku rozpoczął studia na dzisiejszym Uniwersytecie Rolniczym, na kierunku zootechnika. Podczas studiów był jednym z twórców kabaretu „Pod Budą”, który w drugiej połowie lat 70. XX wieku zamienił się w grupę muzyczną pod tą samą nazwą, prowadzoną przez Andrzeja Sikorowskiego. W tym samym czasie Bohdań Smoleń, za namową Zenona Laskowika, przeprowadził się z Krakowa do Poznania i dołączył do kabaretu „Tey”, z którym święcił największe sukcesy estradowe. Jednak estrada nie była dla niego wszystkim.

– Zawsze ciągnęło mnie w stronę ziemi i czegoś własnego. Życie artystyczne ma to do siebie, że jak się człowiek starzeje, to przestają się nim interesować, a ja nauczyłem się żyć dla ludzi i na starość nie chce tego zmieniać – mówił artysta w 2013 roku w wywiadzie dla „top agrar Polska”.

Bohdan Smoleń miał 69 lat.

bcz, ec

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:01