StoryEditor

Zmarł Jan Chlasta - jeden z najbardziej znanych i zasłużonych wielkopolskich rolników

Do naszej redakcji dotarła bardzo smutna wiadomość. W wieku 84 lat zmarł Jan Chlasta - aktywny i zaangażowany społecznie rolnik, pasjonat rolnictwa oraz mechanizator, znany doskonale naszym Czytelnikom z łamów łamów top agrar Polska, naszych spotkań terenowych i wyjazdów studyjnych. Pogrzeb śp. Jana Chlasty odbędzie się w poniedziałek 10. października w Nowych Skalmierzycach.

Śp. Jan Chlasta przez wiele lat swojej pracy na roli i służby społeczeństwu oraz rolniczemu samorządowi dał się doskonale poznać nie tylko rolnikom w Wielkopolsce, ale i w innych regionach kraju. Rodzinne gospodarstwo rolne w Nowych Skalmierzycach w powiecie ostrowskim prowadził od 70 lat, ale swoją wiedzą, doświadczeniem i chęcią rozwijania innowacji w rolnictwie dzielił się chętnie z innymi rolnikami. W latach 2018 - 2022 wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą organizował dla rolników Wielkopolskie Święto Soi, co było efektem pasji śp. p. Jana do uprawy soi NON GMO. Miał jej na swoich polach kilkanaście odmian i dzielił się z innymi wynikami swoich doświadczeń w zakresie ich uprawy. W ostatnim, wrześniowym Wielkopolskim Święcie Soi już nie mógł uczestniczyć z powodu choroby, ale uczestnicy tego święta mogli podziwiać efekty jego pracy w polu, która zdążył w sezonie wykonać.

W 1991 roku obok gospodarstwa otworzył również firmę "Rologród" zajmującą się dystrybucją środków ochrony roślin i usługami rolniczymi.

Od reaktywacji samorządu rolniczego w 1996 roku śp. Jan Chlasta był przez pięć kolejnych kadencji delegatem Wielkopolskiej Izby Rolniczej z terenu powiatu ostrowskiego, reprezentując rolników z Gminy Nowe Skalmierzyce.

W redakcji top agrar Polska szczególnie wspominamy udział śp. p. Jana w naszych wyjazdach studyjnych dla rolników. Był niezwykle ciekaw doświadczeń rolników w innych krajach, prowadził skrupulatne zapiski i dokumentował filmowo swoje podróże, z których zgromadził pokaźną filmotekę. Ale filmował także krajowe imprezy rolnicze i konferencje oraz swoją codzienną pracę w gospodarstwie.

Na naszych spotkaniach terenowych dla rolników takich jak: Forum Rolników i Agrobiznesu czy seminaria uprawowe bywał niemal zawsze gdzie wspólnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą promował regionalne wyroby.

Jak czytamy we wspomnieniach członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej, śp. Jan Chlasta był także aktywnym społecznikiem. Przewodniczył Radzie Nadzorczej w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczej i Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Przez ponad 20 lat przewodniczył też  Zarządowi Gminnemu Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.

Pogrzeb śp. Jana Chlasty odbędzie się w poniedziałek 10 października 2022 r. Uroczystości żałobne rozpoczną się o godz. 12:00 w Kościele Parafialnym pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom śp. Jana Chlasty składamy szczere wyrazy współczucia w imieniu własnym i całej Redakcji top agrar Polska.


Karol Bujoczek                                                                    Bartłomiej Czekała
redaktor naczelny top agrar Polska                           redaktor naczelny portalu topagrar.pl


Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 11:21