Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego

Obrazek

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę w sposobie naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Według nich powinien być naliczany na podstawie średniej ceny skupu pszenicy.

Patrycja Bernat15 marca 2023, 09:00
9 marca 2023 roku, na wniosek przyjęty podczas XV posiedzenia KRIR, zarząd zwrócił się do Wicepremiera Henryka Kowalczyka o zmianę sposoby naliczania czynszu dzierżawnego.

Czynsz dzierżawny zależny od ceny skupu pszenicy

Czynsz dzierżawny naliczany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powinien zależny być od średniej ceny pszenicy z okresu 11 kwartałów, które poprzedzają termin płatności. Tak jak w przypadku naliczania podatku rolnego. Na ten moment, czynsz dzierżawny naliczany jest na podstawie równowartości pieniężnej, która odpowiada ilości pszenicy zgodnie z art., 39a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Średnia cena pszenicy, ustalana jest na podstawie zawiadomień Prezesa GUS, które ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego.


Trzeba jednak brać pod uwagę bardzo duże wahania na rynku, które powodują zmienność w wysokości czynszu dzierżawnego, powodując problemy dla rolników.
W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała o zmianę w sposobie naliczania czynszu dzierżawnego. Według KRIR powinien być naliczany według średniej ceny skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności, wzorując się na naliczaniu podatku rolnego. Pozwoliłoby to na zmniejszenie wpływu, jaki mają wahające się ceny pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego.


Bernat Patrycja
źródło: KRIR
fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)