Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Protest NSZZ Solidarność i pracowników ODR pod ministerstwem rolnictwa!

14.03.2019

Drukuj

Protest NSZZ Solidarność i pracowników ODR pod ministerstwem rolnictwa!

Artykuł dostępny

Pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Wspólnej w Warszawie 14.03.2019 zgromadzili się przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" (NSZZ Solidarność) oraz doradcy państwowych Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR) z 16 województw. Do przedstawienia swoich racji zmusiła ich trudna sytuacja finansowa pracowników ODR-ów i ich rodzin. 

r e k l a m a

– Sytuacja jest bardzo ciężka. Zarabiam 1 500 zł na rękę. Mam trójkę dzieci, wychowuję je sama. W naszym kręgu jest nas znacznie więcej – mówiła pracowniczka Podlaskiego ODR. 

Zdaniem protestujących w ostatnich latach następuje systematyczne pogarszanie sytuacji materialnej pracowników ośrodków i rodzin oraz degradacja kadry doradczej. Ze względu na niskie płace wielu pracowników jest zmuszonych do odejścia z pracy albo życie pozwalające jedynie na trudy wiązania końca z końcem. 

Według przedstawicieli Związków Zawodowych ODR-ów nie ma szansy na dalsze perspektywy funkcjonowania, a tym bardziej rozwój usług doradczych państwowych instytucji. 
Organizatorzy pikiety spisali wszystkie postulaty i postanowili dostarczyć je w formie pisemnej ministrowi rolnictwa, składając je na ręce wiceministra Ryszarda Zarudzkiego, który przez wiele lat pracował w ODR-ach i jest świadomy bardzo kiepskiej sytuacji finansowej pracowników. 

Polecany artykuł

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

– W ponad 60-letniej historii funkcjonowania ODR jest to pierwsza taka ogólnopolska manifestacja pracowników. Nie jest to manifestacja skierowana przeciwko Rządowi, czy Ministrowi Rolnictwa, lecz w obronie państwowego doradztwa rolniczego. Od około 20 lat obserwujemy degradację i powolne, samoistne wygaszanie państwowego doradztwa rolniczego – mówiła podczas manifestacji przedstawicielka ODR. Powodem ogromnego żalu pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego jest kilkunastoletnie zamrożenie płac, niskie zarobki oraz odchodzenie pracowników z długo letnim stażem, a na ich miejsce nie ma chętnych. 

– Są braki kadrowe, a zadań ciągle jest coraz więcej, administracji, papierów do wypełniania. Pracujemy po godzinach, żeby pomóc wypełnić wnioski rolnikom, odbieramy telefony od świtu do późnych godzin wieczornych, nawet w niedzielę. Jest nas za mało, rolnicy biją do nas drzwiami i oknami. Nikt nam za to nie płaci. To jest służba i to robić trzeba, ale mamy długoletnie doświadczenie, wiedzę i chęć do pracy, ale wielu z nas nie starcza od pierwszego do pierwszego! – mówiła z żalem pracowniczka Kujawsko-Pomorskiego ODR. 
– Bez zapewnienia godnych zarobków nasza misja państwowego doradztwa rolniczego, którego atutem jest bezstronność zostanie zaprzepaszczona. Może za rok lub dwa już nas nie będzie – podkreśliła przedstawicielka MODR. 

Postulaty Ośrodków Doradztwa Rolniczego


Organizatorem pokojowej pikiety był Adam Witkowski z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, czynny pracownik ODR-u od 43 lat. Przedstawił listę postulatów, jaką złożył na ręce Ryszarda Zarudzkiego, który wyszedł do protestujących, żeby wysłuchać próśb pracowników. 

  • Żądamy powołania zespołu ds. doradztwa rolniczego przy MRiRW, złożonego z doradców ODR-ów
  • Żądamy od 1 czerwca 2019 wzrostu płac zasadniczych, liczonych bez dodatku stażowego na poziomie średniej krajowej i wyrównanie w całym kraju
  • Oczekujemy od 1 czerwca 2019 r. nowej tabeli z miesięcznymi stawkami wynagrodzenia zasadniczego pracowników jednostek ODR-ów
  • Żądamy transparentnego systemu wynagradzania pracowników, nowej siatki płac respektowanej przez Dyrekcję, jasnej ścieżki awansu oraz jasności w kwestiach wynagrodzenia dyrektorów

A co na to Ryszard Zarudzki?

Do pikietujących wyszedł wiceminister Ryszard Zarudzki, wysłuchał listy postulatów, ale także głosu samych pracowników.

Przyznał, że sytuacja finansowa w ODR-ach jest trudna i doskonale zdaje sobie z tego sprawę, bo był wiele lat zatrudniony jako pracownik ODR.

Wraz z ministrem Ardanowskim mają zamiar znaleźć rozwiązania, ale w chwili obecnej nie może nic obiecać. Zapowiedział, że na tego typu działania jest przewidziana pula pieniędzy, którą należy odpowiednio podzielić. Zachęcał również przedstawicieli ODR-ów do korzystania ze wsparcia, które oferuje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Wziął również od pikietujących paski płacowe, które pracownicy przynieśli na dowód zarobków rzędu 1 900 -2 500 zł brutto i obiecał, że niedługo udzieli odpowiedzi w sprawie postulatów. 

dkol 

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Dlaczego pracownicy ODR protestują pod MRiRW? Adam Witkowski (MODR)

Galeria zdjęć

Pikieta pokojowa Ośrodków Doradztwa Rolniczego zgromadził ponad 150 osób
Protest NSZZ Solidarność i doradców ODR-ów pod Ministerstwem Rolnictwa!
Protest NSZZ Solidarność i doradców ODR-ów pod Ministerstwem Rolnictwa!
Protest NSZZ Solidarność i doradców ODR-ów pod Ministerstwem Rolnictwa!
Ryszard Zarudzki, wiceminister MRiRW podczas rozmów z protestującymi przedstawicielami Ośrodków Doradztwa Rolniczego
Ryszard Zarudzki, wiceminister MRiRW oraz Adam Witkowski z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podczas pikiety zorganizowanej przez pracowników ODR-ów

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii