StoryEditor

Pfeifer & Langen kontra UOKiK – jest oświadczenie koncernu

Dwa tygodnie temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Pfeifer & Langen, która skupuje od rolników zakontraktowane buraki cukrowe i produkuje z nich cukier. W wyniku działań UOKiK koncern opublikował oświadczenie, w którym odnosi się do stawianych mu przez kontrolerów zarzutów.
27.08.2020., 15:08h
Przypomnijmy, że UOKiK wszczął postępowanie z uwagi na zapisy obowiązujące w umowach kontraktacyjnych z rolnikami. Mówią one o zobowiązaniach plantatorów buraków cukrowych do zakupu konkretnych nasion za pośrednictwem koncernu.

– Działania Pfeifer & Langen pozbawiają plantatorów swobodnego wyboru nasion odpowiednich, na przykład do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Dlatego wszcząłem postępowanie w związku z podejrzeniem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli zostaną użyte nasiona zakupione z innego źródła, koncern cukrowy odmówi przyjęcia buraka, wtedy cały trud rolnika pójdzie na marne – mówił po wszczęciu postępowania Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dziś dotarło do nas oświadczenie koncernu Pfeifer & Langen. Poniżej publikujemy je w całości.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:35