Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Aktualny katalog buhajów PZHiPBM dostępny on-line!

Obrazek

 

Na stronie PZHiPBM pojawiła się nowa zakładka „Katalog buhajów” i kilka nowych funkcji. Katalog pomoże hodowcom w sprzedaży bydła hodowlanego lub zakupie najwyższej jakości genetycznej zwierząt.  Jakie jeszcze funkcje znajdziesz w katalogu?

Dorota Kolasińska22 czerwca 2022, 12:31

PZHiPBM dodał interesującą zakładkę dla hodowców bydła mięsnego czystej rasy. Dzięki nowym funkcjom możemy w łatwy sposób zaleźć w naszym województwie najlepsze buhaje i sprawdzić ich genetykę oraz podstawowe parametry przyżyciowe z corocznie prowadzonej oceny oraz znaleźć najlepsze oferty kupna.

Mapa województw z dostępnymi buhajami

Wchodząc w mapę swojego województwa wyświetla się lista zwierząt (numery kolczyków). Gdy przejdziemy do danego zwierzęcia podany jest właściciel i adres siedziby stada oraz dodana jest karta zwierzęcia w pdfie. Wewnątrz niej znajdują się informacje na temat buhajka i numer kontaktowy do hodowcy, metryka genetyczna zwierzęcia, opis wzrostu i rozwoju (dobowe przyrosty, wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej oraz ogólna ocena pokroju). Dodatkowo umieszczona jest informacja czy buhaj posiada rogi czy nie.

Ranking najlepszych buhajów w Polsce

Wchodząc w podstronę Katalogu buhajów na stronie bydlo.com znajdziemy rozwijaną listę „rankingu buhajów”. Na początku wyświetla się jedynie 12 pozycji, ale po wejściu w „zobacz wszystkie” pokazuje się lista zwierząt poddanych ocenie i wyselekcjonowanych w kolejności najwyższych not.

W rankingu znajdziemy zarówno buhaje rasy limousine, red/black angus, blonde d’aquitaine, hereford, charolaise, highland cattle, simental, salers, piemontese, łącznie 266 pozycji ułożonych w zależności od punktacji i wysokości w rankingu.

Ponadto w liście opisowej zwierzęcia znajdziemy informacje:

 •        Numer identyfikacyjny z kolczyka zwierzęcia
 • Rasę
 • Numer w rankingu
 • (WKL) (pomiar wysokość w kłębie)
 • (OKLP) (obwód klatki piersiowej)
 • (M210)  (masa standaryzowana na wiek 210 dni)
 • (M420)   masa standaryzowana na 420 dni – buhaje)
 • (USG)  (pomiar powierzchni mięśnia najdłuższego grzbietu)
 • (OcenaUM) Wskaźnik Umięśnienia
 • (OcenaKO)  Wskaźnik Kościec
 • (OcenaFU)  Wsakaźnik dla cecg funkcjonalnych
 • (OcenaOO) Ocena ogólna
 • (WM) Wskaźnik Mięsności
 • (WR) Wskaźnik Rozwoju
 • (WOZ) Wskaźnik oceny zbiorczej – z niego wylicza się wartość hodowlaną buhajów i tworzy ranking

Na mapie województw możemy wyszukać zwierzęta znajdujące się w katalogu oceny i gospodarstwa. Poprzez „kontakt” możemy prosić o podanie numeru kontaktowego do hodowcy.

Ponadto hodowcy mogą bezpłatnie dodawać ogłoszenia i przeglądać ogłoszenia dodane przez innych hodowców. W przyszłości serwis będzie rozbudowany o:

Sprzedaż i promocja materiału hodowlanego

- Tworząc katalog buhajów przyświecał nam jeden cel: umożliwić hodowcom sprzedaż i promocję materiału hodowlanego z polskich gospodarstw. Nasza hodowla stoi na bardzo wysokim poziomie i chcemy w ten sposób wspierać naszych hodowców w znalezieniu nabywców na swoje zwierzęta. Dzięki temu do stad bydła mięsnego, przede wszystkim towarowych, będzie mógł trafić materiał hodowlany wysokiej jakości, co przełoży się na lepsze wyniki w opasie. Zwierzęta znajdujące się w katalogu to zwierzęta wyselekcjonowane i ocenione przez naszych zootechników, co jest gwarancją świetnej jakości zwierząt – podkreśla Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Piotr Kraśnicki, hodowca limousine i blonde d’aquitaine zaznacza, że dzięki podziałowi na województwa łatwiej wyszukać odpowiedniego buhaja. Na razie lista jest uzupełniana aktualnymi danymi ocenianych buhajów. Niebawem powinna zawierać już więcej pozycji.

- W katalogu mamy rozbite na województwa umiejscowienie byków. Łatwiej zorientować się gdzie jest buhaj dostępny, żebym nie jeździć po całej Polsce. W kataologu znajdują się buhaje ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, pomierzone, poważone w standaryzowanym wieku, z badaniami, gotowe do wstawienia do stada mamek. Łatwiejsze jest także porównanie buhajów między sobą w katalogu. Ponadto mamy podany rodowód zwierzęcia, możemy sprawdzić pokrewieństwo w stadzie – mówi Piotr Kraśnicki.

Hodowcom brakuje takich narzędzi w zarządzaniu hodowlą, aby z poziomu fotela i biurka mogli dokonać sensownego wyboru. Oczywiście dostępny jest katalog buhajów w formie papierowej wydawany przez PZHiPBM co roku, ale wiadomo, że dane są aktualizowane, więc nie ma to jak bieżące informacje wprost z oceny.

- Wszystko byłoby super, gdyby do rankingu były załączone zdjęcia buhajów, robione przez zootechnika oceny. Podobnie powinno być z działem ogłoszeń, tak żeby zdjęcie faktycznie pokazywało zwierzę wystawione na sprzedaż, a nie „poglądowe”, jak to bywa na niektórych stronach z ogłoszeniami – mówi Andrzej Wojteczko, hodowca bydła rasy limousine z Podlasia. Podkreślił, że ważne żeby w ogłoszeniu pojawiła się cena buhaja, żeby mieć mniej więcej obraz, ile trzeba w danym okresie zapłacić za dobry materiał hodowlany. Z kolei Piotr Kraśnicki uważa, że ani w katalogu, ani ogłoszeniach nie powinna być podana cena buhaja.

- Według mnie nie powinny być podawane ceny. Każdy powinien dokonać indywidualnej oceny i dopiero negocjować, po obejrzeniu parametrów i zgodności z opisem – dodaje hodowca.

dkol

Fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)