StoryEditor

Byk America, rekordzista wart 1,8 mln dolarów

Ustanawiający rekordy buhaj America robi ogromne wrażenie. Po raz pierwszy od roku odwiedzi amerykańskie wystawy, żeby zaprezentować swoje atuty.
20.08.2021., 12:08h

Amerykański rekordzista

Byk SAV America 8018, rasy Angus, urodzony w styczniu 2018 r. należy do stada Herbster Angus Farm w Falls City w Nebrasce. Wyceniony na 1 887 500 dolarów buhaj pobija każdy rekord, w tym wagi w 205 dniu – 502 kg (1107 funtów).

Sprzedając 80% nasienia do inseminacji o wartości 1,5 miliona dolarów ustanawia kolejne rekordy. U jego właścicieli można zamawiać materiał genetyczny – cena jednej słomki to ok. 314 zł (80 dolarów), podobnie jak certyfikatu, sprzedawanego za tę samą kwotę.

Oceniony jako „jedyny w swoim rodzaju” – syn buhaja President (wycenionego na 935 500 dolarów), powstał z ostatniego embrionu legendarnej krowy SAV Madame Pride 0075, która wyprodukowała potomstwo o wartości 5,5 miliona dolarów, będąc na farmie Schaff Angus Valley przez 20 lat życia.

Historyczna wartość

Jak informuje portal Nebraska Farmer, niewielu jest ludzi, którzy podróżują z całodobową ochroną, ale ten byk jest pilnowany nawet uważniej. A przynajmniej tak zapowiada się wystawa Husker Harvest Days od 12-14 września. Wtedy też farmerzy z regionu będą mogli zobaczyć na własne oczy rekordzistę i czy wart jest swojej ceny.

Wystawa, jak wiele innych, nie odbyła się w ubiegłym roku przez pandemię. Rok wcześniej, na 116. aukcji Schaff Angus Valley, farmer Charles Herbster kupił rocznego buhaja America za 1,51 miliona dolarów. Jak stwierdził po licytacji prowadzący, była ta historyczna transakcja, gdyż zwykle tak wysokie liczby nie padają na licytacjach żywego inwentarza.


Jak wynika z danych Herbster Angus Farm ta gigantyczna kwota już się zwróciła, a przed buhajem America kolejne miesiące sławy, również w social mediach. Farma, założona przez pra-pradziadka Charlesa Herbstera hoduje 300 sztuk bydła rasy Angus oraz uprawia kukurydzę, soję, pszenicę i lucernę.

al na podst. FarmProgress, Herbster Angus Farms
fot. Herbster Angus Farms

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 04:32