StoryEditor

Ceny bydła – nadal rosną, a żywca brakuje

Stawki za bydło w skupach stale rosną. Podwyżki rzędu 40-60 gr/kg z tygodnia na tydzień to nic nadzwyczajnego. Niewiadomo tylko, ile potrwa ta hossa...
17.08.2021., 11:08h

Ceny skupu bydła z tygodnia na tydzień rosną, największy popyt dotyczy byków, ale stawki za jałówki także rosną – nie tak szybko, ale także osiągają wysoki poziom.

Nadal podaż nie pokrywa zapotrzebowania, stąd ciągłe wzrosty i podbieranie bydła od stałych dostawców do określonych zakładów poprzez przebijanie stawek. Za granicą również brakuje towaru. Rolnicy zastanawiają się czy sprzedawać już teraz, czy się wstrzymać. Niestety skupujący nie znają odpowiedzi, na pytanie, jak dalej sytuacja się potoczy, gdyż rynek jest w fazie kompletnie nieprzewidywalnej. Braki surowca mogą potrwać nawet do końca wakacji, a można podejrzewać, że stabilnie będzie nawet do końca sezonu pastwiskowego. 

Obecnie cena za byki w klasie R na poziomie 16 zł/kg to żadna nowość. Z terenu słychać sygnały, że rolnicy otrzymują nawet więcej, gdy partia jest większa i wyrównana, a byki są w typie mięsnym (niekoniecznie czystorasowe). 


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 15,24 zł/kg, za byka w klasie O 14,88 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują ...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:34