StoryEditor

Ceny bydła: ile płacą ubojnie na przełomie lutego i marca?

Zakłady ubojowe przeprowadzają nieśmiałe podwyżki, ale nie we wszystkich skupach. Ile płacą ubojnie za bydło? Zobacz najnowsze notowania! 
28.02.2023., 10:02h
Z danych MRiRW wynika, że w ubiegłym tygodniu zakłady ubojowe płaciły za byki w wieku 12-24 miesiące 11,64 zł/kg w wadze żywej i 21,84 zł/kg w wadze poubojowej, z kolei za jałówki rolnicy otrzymywali średnio 11,44 zł/kg w wadze żywej i 22,08 zł/kg w wadze poubojowej. Krowy natomiast rolnicy średnio sprzedawali po 8,83 zł/kg i 18,14 zł/kg wbc. Warto zaznaczyć, że MRIRW ustala ceny wagi poubojowej na podstawie średniego wskaźnika wybojowości, który w Polsce wynosi obecnie 51%. Dlatego stawki dla niektórych rolników, którzy odchowują na przykład krzyżówki mięsne lub sztuki czystorasowe, mogą wydawać się nieco niskie.  Najwięcej za bydło płacono w regionie centralnym i południowym, a najmniej w północnym. Stawki tydzień do tygodnia spadły o 0,4%. 

Jak podaje KOWR według wstępnych danych GUS w styczniu 2023 r. do podmiotów skupujących dostarczono 422 tys. ton żywca rzeźnego, o 2% więcej niż w grudniu 2022 r. oraz o 3% więcej niż przed rokiem. Większy skup był wynikiem przede wszystkim 21% wzrostu (m/m) dostaw żywca wołowego, do 39 tys. ton. Co również mogło mieć wpływ na obniżki cen i nadmiaru surowca. 

W tym tygodniu c...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:18