StoryEditor

Ceny skupu bydła: dalszy spadek stawek w ubojniach

Niestety wszystkie prognozy z końca maja br. się sprawdziły. Ceny bydła lecą dalej w dół i na razie końca nie widać.
04.07.2023., 10:07h

Z raportu Meat Market Observatory wynika, ze średnia cena za byki w kl. R w UE w okresie od 18 do 25 czerwca br. była na poziomie 4,84 euro/kg (wyższa o 0,07 euro/kg niż w średnia cena w tym okresie w Polsce). Spadek cen nie był duży, ale jednak nadal jest to tendancja spadkowa, którą wykorzystują ubojnie. Według niemieckiej giełdy VEZG stawki od ubiegłego tygodnia się nie zmieniły (około 4 euro/kg za krowy, 4,50 euro/kg za byki i jałówki). Na tym rynku popyt na byki zaspokaja dostosowana podaż, stąd brak zmian w cennikach. Jest mniejsza podaż, krów a zapotrzebowanie rośnie. Stąd w Polsce niewielki ruch w kierunku podwyżek za krowy i lekki wzrost zapotrzebowania w niektórych ubojniach (wzrosty rzędu 20-30 gr/kg w wbc). 

Jak podkreślają zakłady, zapotrzebowanie na polską wołowinę na rynku unijnym jest niewielkie, gdyż niższe ceny oferują państwa, w których wystąpiła susza i starają się upłynnić bydło jak najszybciej zapełniając unijne magazyny. Walka o miejsce na rynku trwa, niestety poprzez presję na obniżki cen. 

Ceny skupu bydła w Polsce

Według MRiRW, w okresie od 18 do 25 czerwca br. hodowcy uzyskiwali za byki do 24 miesięcy ...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:40