StoryEditor

Ceny skupu bydła: kolejny trudny tydzień

Na razie nie zapowiada się na poprawę sytuacji. Niektóre zakłady ubojowe znów obniżyły ceny byków, jałówek i krów. Gdzie płacą najwięcej w tym tygodniu? 
30.05.2023., 13:05h

Sytuacji na rynku bydła mięsnego w Polsce z pewnością nie poprawiają statystyki Meat Market Observatory (15-21 maja), gdyż kolejne notowania wskazują spadek. W Polsce ceny za byki w klasie R spadły co prawda o 2,4%, ale w przeliczeniu euro na złotówki to aż 54 gr/kg... To duży spadek i niestety odczuli to hodowcy, którzy sprzedawali bydło już dwa tygodnie temu. 

Niestety gołym okiem widać ostry spadek cen bydła również w danych zbiorczych MRiRW w tygodniu 15-21 maja br. Jednak najgorsze będzie podsumowanie ubiegłego tygodnia, wówczas gdzieniegdzie ceny spadły nawet o 80 gr/kg w wbc. Wg. raportu MRiRW w ubiegłym tygodniu ubojnie płaciły średnio w całym kraju za byki w wieku 12-24 mcy 11,34 zł/kg w wadze żywej i 21,27 w wadze poubojowej, jałówki skupowano średnio za 11,37 zł/kg w w. ż. i 21,95 zł/kg w wbc. Krowy były jak zwykle tańsze, 8,79 zł/kg w w. ż. i 18 zł/kg w wbc. 

Z danych resortu rolnictwa wynika, że mocno staniało bydło ubijane w wieku 8-12 miesięcy, bo aż o 10%, jednak tego trendu nie zauważają hodowcy, którzy chcą kupić odsadki. Te nadal są drogie, a rolnicy poważnie zastanawiają się nad liczbą wstawianych sztuk. Na rezul...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:25