StoryEditor

Ceny skupu bydła mięsnego. Od czego te wahania między zakładami?

Jedne zakłady podnoszą stawki, inne opuszczają. Rolnicy słyszą o dostępie do chińskiego rynku i Turcji, która dużo zamawia i nie zamierzają sprzedawać taniej. Ile dzisiaj płacą ubojnie?
20.06.2023., 10:06h

Rynek jest nieprzewidywalny. Jeszcze dwa tygodnie temu można było powiedzieć, że sytuacja jest bez wyjścia - UE opuszcza ceny, polskie zakłady pod presją importerów robią to samo. Trzeba pamiętać, że sporo wołowiny trafia również na rynki zewnętrzne. Dużo szumu zrobiło ubiegłotygodniowe otwarcie chińskiego rynku dla polskiej wołowiny, ale nie tylko. 

Wspominałam już kilka tygodni temu, że Turcja importuje duże ilości wołowiny z kraju, mimo, że nadal tylko jeden zakład zdecydował się na wysyłkę w tym kierunku. Wiele zakładów obawiało się handlu z Turcją, ze względu na kiepską kondycję tamtejszej gospodarki i ryzyko wydłużania terminów płatności za mięso. Handel jak widać kwitnie, a w uboju usługowym dla tego rodzynka bierze udział nieco więcej zakładów niż jeden. Jest szansa na utrzymanie stawek na tym poziomie, gdyż bydła dobrej jakości jest mało. Szansą utrzymania stabilizacji, chociaż na tym poziomie jest walka o rynki poza unijne. Chiny są chłonnym rynkiem, ale tam trzeba zawalczyć o pozycję z liderami m.in. z Brazylią, ale także z Francją czy Irlandią. Czy chiński rynek dla polskich zakładów okaże się złotym  smokiem, który symbolizuje bogactwo i szczęśc...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:23