StoryEditor

Ceny skupu bydła – spadki są spore, a handel stoi

W tym tygodniu zakłady płacą za byki, jałówki i krowy znacznie mniej niż w ubiegłym notowaniu. Importerzy wymusili na zakładach obniżki. Ile płacą ubojnie?
16.05.2023., 11:05h

Niestety z rynku bydła mięsnego nie ma dobrych wieści. Co prawda z danych Meat Market Observatory wynika, że stawki w UE nieco wzrosły w pierwszym tygodniu maja, ale skutek w tym tygodniu jest zupełnie odwrotny.

W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o tym, że importerzy wymuszają obniżki na zakładach, niestety w polskich ubojniach ceny spadają. Jak wynika z danych MRiRW za byki w wieku 12-24 m-cy ubojnie w wadze żywej płaciły średnio 11,88 zł/kg, a za wagę poubojową 22,28 zł/kg. Krowy zakłady skupowały po 8,93 zł/kg w wadze żywej i 18,3 w poubojowej. Jałówki hodowcy sprzedawali ubojniom średnio po 11,5 zł/kg i 22,19 zł/kg w wbc.

Jakie w tym tygodniu są ceny bydła?

W tym tygodniu zakłady obniżają stawki za byki i nawet za jałówki i krowy, które długo trzymały się tego samego poziomu. Mimo niezbyt wysokiej podaży, popyt ze strony ubojni jest słabszy, głównie ze względu na niewielkie zainteresowanie zagranicznych kontrahentów. Nie tylko w Polsce sytuacja tak wygląda, podobnie jest w całej UE. Popyt na gotowe elementy w sklepach również jest mniejszy. Główną przyczyną nadal jest cena, która dla niektórych konsumentów jest zaporowa, a w zastępstwie kupowane...

Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 01:09