StoryEditor

Ceny w skupie bydła drgnęły znów do góry

Niektóre krajowe zakłady podniosły ceny byków i krów. Podwyżki nie są powalające, a wzrostu zainteresowania polską wołowiną, mimo, że już jest sporo tańsza - jak nie było, tak nie ma. Jest za to presja na obniżki, ale rolnicy nie dają sobie w kaszę dmuchać.
25.04.2023., 10:04h

Ceny bydła w UE

W UE ceny utrzymują się na wysokim poziomie, ale w ostatnich tygodniach wykazują lekką tendencję spadkową (byki w klasie R 4,95 euro/kg, w Polsce według danych Meat Market Observatory cena wynosiła w ubiegłym tygodniu 4,76 euro/kg). Jak wynika z nowego raportu KE w 2022 r. produkcja spadła o 2,4% w stosunku do 2021 r., głównie za sprawą obniżenia produkcji we Francji i Niemczech. W styczniu 2023 r. produkcja w UE wzrosła o +1,1% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r. W Niderlandach, Niemczech i Irlandii utrzymuje się popyt na krowy rzeźne, gdyż w styczniu ubito ich więcej niż zwykle, a teraz odczuwalna jest niższa podaż. 

W tym tygodniu ceny byków w Niemczech wg. dużej giełdy VEZG nie zmieniają się, a podaż zaspokaja niewysoki popyt, stąd stawki są stabilne. Rosną za to ceny krów (niewiele, bo kilka centów), na nie zawsze w Niemczech jest duże zapotrzebowanie.

Mniejszy eksport, wyższy import

Na niekorzyść dla europejskich rolników wpływa obniżenie eksportu do państw trzecich, gdyż spadek sięga 7,7% w porównaniu do ubiegłego roku. Niestety z prognoz UE wynika, że eksport będzie dalej notował spadki w 2023 r. ...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:45