StoryEditor

Ceny bydła mięsnego: presja na obniżki

Importerzy wymuszają obniżki cen wołowiny z polskich zakładów. Niektóre z nich idą za unijnym trendem i obniżają stawki, na szczęście nie wszystkie. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?
09.05.2023., 09:05h

Ceny bydła mięsnego w prawie całej UE spadają. Według Meat Market Observatory średnio za młode byki w klasie R europejskie zakłady pod koniec kwietnia płaciły średnio 4,95 euro za kg w wadze poubojowej. Z tej samej tabeli cen wynika, że w Polsce za buhaje płaci się o 10 eurocentów mniej niż w UE.

Podobnie dzieje się za Odrą, jednak spadki nie są duże. Według giełdy VEZG niemieckie zakłady płacą za byki średnio 4,7 euro/kg w wbc, za jałówki 4,8 euro za kg, a za krowy od 4,2 do 4,4 euro za kg. Popyt zaspokaja podaż, chociaż w ostatnim tygodniu zakłady lekko opuściły ceny - o 5 eurocentów. Utrzymuje się natomiast stały i dość wysoki popyt na krowy mięsne. 

Ceny bydła na krajowym rynku

Niektóre zakłady postanowiły obniżyć w tym tygodniu stawki za byki, największa obniżka wynosiła 30 gr/kg. Pracownicy skupów twierdzą, że obniżki wymuszają zagraniczni kontrahenci, gdyż ceny w UE spadają. 

Średnio zakłady płacą za byki w klasie R 21,27 zł/kg, a w klasie O 20,74 zł/kg. Ceny jałówek się nie zmieniły i nadal ubojnie płacą za nie średnio 21,78 zł/kg w klasie R i 20,96 zł/kg w klasie O. Ceny krów również nie uległy zmianie i zakłady pł...

Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:12