StoryEditor

Ceny skupu bydła - stawki w okresie świątecznym

Podwyżki przed Świętami Bożego Narodzenia to niestety marzenia ściętej głowy. Tak nietypowego grudnia dawno nie było. A co może wydarzyć się w 2024 r. i jakie są długoterminowe prognozy na rynku wołowiny?
19.12.2023., 12:10h

Sytuacja w UE jest od kilku miesięcy stabilna, nadal utrzymuje się średnia cena za bydło wszystkich kategorii i klasie R na poziomie 4,89 euro/kg. Widoczny jest stopniowy spadek cen krów. 

- W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie dostępna podaż bydła poddanego ubojowi jest w dalszym ciągu wystarczająca na pokrycie potrzeb rzeźni. Efektem są niezmienne ceny - czytamy na niemieckiej giełdzie VEZG.

Spadek produkcji i spożycia wołowiny nie wróży nic dobrego

Według najnowszego raportu Komisjii Europejskiej produkcja i spożycie wołowiny w UE będą nadal spadać (0,6 mln ton do 2035 r.). Jednocześnie pogłowie krów mlecznych również spadnie o 3,4 mln sztuk w tym okresie (-11%), a krów mamek do 9,5 mln sztuk do 2035 r. (-900 000 sztuk). Prognozowany spadek pogłowia KE tłumaczy niską rentownością oraz bardziej rygorystycznymi ramami regulacyjnymi, w szczególności dotyczącymi aspektów środowiskowych. Połączone wsparcie dochodów i niektórych ekoprogramów w ramach nowej WPR, wraz ze stosunkowo korzystnymi perspektywami cenowymi tylko spowolnią tendencję spadkową, ale nie spowodują jej odwrócenia. 

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 21:54