StoryEditor

Standard QMP dla ras mlecznych już od stycznia 2024 r.! Co to oznacza dla rolników?

Miesiąc temu informowaliśmy o tym, że Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa dotyczącą rozszerzenia Systemu QMP o bydło ras mlecznych i ich mieszańców. Teraz znamy więcej szczegółów!
23.11.2023., 12:00h

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa, dotyczącą rozszerzenia Systemu QMP o bydło ras mlecznych i ich mieszańców. System obejmujący również bydło ras mlecznych obowiązuje już od stycznia 2024 r.!

- To bardzo ważna informacja dla producentów żywca wołowego. Pogłowie bydła mięsnego rośnie, ale w dalszym ciągu prawie 90% cieląt do opasu pochodzi od krów mlecznych. Dzięki tej decyzji prawie każdy rolnik w Polsce będzie miał możliwość przystąpienia do systemu QMP. Zgodnie ze Standardami Systemu QMP - QMP BYDŁO  - Wydanie VII, obok produktu „Wołowina QMP z ras mięsnych” jest dostępna także „Wołowina QMP z ras mlecznych”. To jest ważna informacja dla konsumentów, będą mogli rozpoznać na półce sklepowej wołowinę o gwarantowanym pochodzeniu z ras mięsnych, ale także wołowinę z ras mlecznych. System jakości QMP został zmodyfikowany w kierunku produkcji zrównoważonej niskoemisyjnej. Taka produkcja jest wspierana w ramach WPR a w Polsce trwają prace nad wsparciem uczestników systemu QMP w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Wprowadzenie tego wsparcia od 2024 roku da silny impuls do zwiększania produkcji wołowiny certyfikowanej zrównoważonej, z wyższym dobrostanem zwierząt - poinformowało PZPBM. 

Standardy systemu QMP

System QMP jest dobrowolnym programem, który dotychczas pozwalał na uzyskanie dodatkowych pieniędzy za spełnienie określonych wymagań związanych z dobrostanem zwierząt, utrzymaniem oraz żywieniem. Cały program dla hodowców, chcących przystąpić do programu znajduje się tutaj STANDARDY SYSTEMU QMP.

Ekstra dopłaty za systemy jakości

Wczoraj z kolei Jacek Zarzecki poinformował, że będą korzystne zmiany dla hodowców bydła w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt". Komitet Monitorujący KPS podjął uchwałę w tej sprawie. Hodowcy, którzy przystąpią do Systemu Jakości QMP otrzymają dodatkową płatność w ramach eksoschematów z tego tytułu. Będą mogli liczyć na dopłaty w wysokości 250 zł do krowy mamki i 133 zł do opasa, w tym za zmniejszenie zużycia antybiotyków.​ Wsparciem będą objęte także większe gospodarstwa, bo w tym działaniu zostanie zniesiony limit 150 DJP.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 07:01