StoryEditor

Ceny skupu bydła niezmiennie niezadowalające dla rolników

Niewielka podaż zaspokaja niewielki popyt. Stawki nie chcą rosnąć przed Świętami Bożego Narodzenia. Rolnicy nadal czekają na lepsze ceny...
12.12.2023., 11:45h

- Globalna produkcja wołowiny w 2023 r. według prognozy Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) nie ulegnie istotnej zmianie i podobnie jak w 2022 r. może wynieść 59,3 mln ton. Przewidywany duży spadek produkcji u wiodących producentów, m.in. w USA (o 5%, do 12,3 mln ton) i UE (o 3%, do 6,5 mln ton) zostanie zrekompensowany jej wzrostem m.in. w Brazylii (o 2%, do 10,6 mln ton), Chinach (o 4%, do 7,5 mln ton) i Indiach (o 2%, do 4,4 mln ton). W 2024 r. produkcja wołowiny na świecie może zmniejszyć się nieznacznie i prawdopodobnie wyniesie 59,1 mln ton - podaje KOWR. Na światowym rynku nadal najniższe ceny bydła są w Australi, tuż za nią znajduje się Brazylia. 

Według najnowszego raportu Meat Market Observatory średnia cena bydła wszystkich kategorii w klasie R wyniosła 4,89 euro/kg. Stawki nieco spadły we Francji, w Niemczech, Hiszpanii i Belgii. Nie sprzyja to podwyżkom w polskich skupach. Nadal nie widać przedświątecznego, wzmożonego skupu bydła i podwyżek na horyzoncie. 

Na giełdzie niemieckiej VEZG na razie sytuacja jest stabilna, również nie zaobserwowano zmian w podaży i popycie, więc stawki pozostały na niezmienionym poziomie (byki w kl. R 4,69 euro za kg, co przy dzisiejszym kursie euro w przeliczeniu na PLN daje 20,36 zł/kg). Ceny jałówek ukształtowały się na poziomie 4,38 euro/kg, a za krowy w kl. R 3,38 -3,58 euro/kg. Stawki nadal są nieco niższe niż w Polsce.  

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 22:53