StoryEditor

Opłacalność produkcji bydła mięsnego spada. Co mówią hodowcy?

  W ostatnich tygodniach hodowcy bydła mięsnego mają problemy z niskimi cenami w skupie bydła. Nie wszystkim udało się uzbierać wystarczające zapasy paszy. Jak opłacalność oceniają hodowcy z południowej Polski?
19.10.2023., 13:10h

W ostatnich tygodniach stawki za byki w skupach są na poziomie około 20 zł/kg w klasie R. Ceny mogą wydawać się wysokie w porównaniu do ubiegłych lat, ale… koszty produkcji również są wysokie. Wystarczy popatrzeć na ceny pasz objętościowych, dodatków czy nawozów oraz paliwa i energii. Nawet jeżeli przychód jest stosunkowo wyższy to zyski pożerają koszty.

- Z opłacalnością hodowli jest ciężko, szczególnie dlatego, że zostawiam wszystkie jałówki i sprzedaję byki. Jeżeli urodzi się mniej byków, to przychód jest mniejszy. Dopóki stado się nie rozwinie, trudno mówić o tym, że dochody z działalności są super - mówi Jakub Baraniak, hodowca z Gołębic w woj. dolnośląskim utrzymujący 30 krów mamek i około 20 szt. młodzieży. Hodowlę rozpoczął w 2012 r. od 10 odsadków i sukcesywnie rozwijał hodowlę. Rolnik sprzedaje byki raz w roku.

- Z tego względu, że ceny poszły w dół, nie sprzedawaliśmy zwierząt, sprzedaliśmy tylko starsze krowy i odmłodziliśmy sobie stado. Najbliższa sprzedaż odbędzie się dopiero w styczniu-lutym – dodaje hodowca.

Ratunkiem sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa

Niektórzy rolnicy stawiają n...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 00:18