StoryEditor

Zapotrzebowanie na wodę dla bydła na pastwisku

Ilość wody potrzebnej zwierzętom podczas upalnych dni należy dostosować do określonego etapu produkcji i wagi zwierząt. Nie tylko ilość wody jest ważna, ale również jej jakość! 
09.07.2020., 10:07h
Jeżeli temperatura w ciągu dnia przekracza 30 stopni Celsjusza krowa w okresie laktacji z cielęciem u boku potrzebuje około 90 litrów wody, jałówki i byki połowę mniej. Gdy temperatura jest wyższa, krowy potrzebują jeszcze więcej wody, a dostęp do niej powinien być stały. 

Latem powinno się brać pod uwagę także jakość wody, szczególnie tych powierzchniowych, które mogą być zanieczyszczone azotanami spływającymi z pól. Zanim rozpoczniemy wypas, w miejscu gdzie krowy mają możliwość korzystania z otwartych zbiorników wodnych, warto zrobić badania, zarówno na azotany, ale również bakterie, które mogą znajdować się w wodzie.

Zanieczyszczoną wodą można zrobić więcej szkód niż pożytku. Warto zrobić teksty mikrobiologiczne pod kątem glonów np. o zabawieniu niebiesko-zielonym, gdyż mogą być toksyczne dla bydła (sinice). Zanieczyszczona woda może powodować biegunki u matek i cieląt, oraz pogorszyć pobranie paszy i parametry rozrodu. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:39