StoryEditor

Cieślikowie z "Rolnicy. Podlasie" produkują mleko A2. Czy RDH pomoże im więcej zarobić?

Rodzina Cieślików z Pokaniewa, znana z programu "Rolnicy. Podlasie", hoduje bydło mleczne w kierunku produkcji mleka A2. Czy im się to opłaca? Jak RDH pomoże im w dalszym rozwoju?
03.11.2022., 12:11h

Cieślikowie, mimo braku dopłaty w mleczarni za mleko A2, postawili na nie jako alternatywę dla konwencjonalnej produkcji. Kosztowało to mnóstwo czasu, pracy i serca. Ponad połowa stada ma już określoną beta-kazeinę, a mleko nadal trafia do jednego zbiornika. Co zamierzają z nim zrobić? Otóż pomysłów mają kilka.

180 krów w doju, zaczynali od 50

Tomasz Cieślik przejął 60-ha gospodarstwo w 2006 r., w którym rodzice produkowali mleko od 50 krów w oborze uwięziowej. W 2008 r. powstała obora wolnostanowiskowa na 135 legowisk, a w 2015 r. cielętnik i niedawno hala namiotowa dla jałówek cielnych. Rolnicy utrzymują obecnie 215 krów, w hali typu rybia ość 2 x 8 stanowisk, 180 jest dojonych. Cieliczki hodowcy wykorzystują na remont stada lub sprzedają jako jałowice cielne, a byczki trafiają do innych gospodarstw jako buhaje reprodukcyjne, a jeśli nie uda się ich sprzedać do hodowli, trafiają na opas i rzeź.

10 lat ciężkiej pracy i szukania poduszki finansowej

– Pomysł na mleko A2 powstał, gdy w mleczarniach pojawiło się zapotrzebowanie na mleko bogate w kazeinę, przydatną w serowarstwie. Wtedy pomyśleliśmy, że skoro wybieramy buhaje prze...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 15:22