StoryEditor

Ceny rzepaku: rzepak w Europie pod wpływem Chin

Kursami rzepaku na światowych giełdach sterują rosnące zakupy Chin, a w kraju pod wpływem Matifu ceny także do góry. Rynek jednak został uspokojony, a powodem jest chyba większa wcześniejsza aktywność i teraz, po obydwu stronach rzepakowej lady mamy do czynienia z chwilowym podliczaniem się.
12.04.2024., 09:49h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie straty w rzepaku przyniosły mrozy w Chinach?
  • Ile aktualnie rzepaku na importują Chiny?
  • Kto jest największym dostawcą rzepaku do Chin?
  • Jaki jest zysk z przerobu rzepaku w Chinach?
  • Ile kosztuje importowany rzepak w chińskich portach?
  • Ile śruty rzepakowej zużyto w UE w 2023 r.?
  • Jak wygląda porównanie cen śruty rzepakowej w Niemczech w stosunku do śruty sojowej?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Jak płacą za rzepak krajowi handlowcy, a co proponują przetwórcy?

Pracując na spowolnionym biegu jałowym, rynek rzepaku przegląda nowości ze świata i konstatując ich wpływ na realne transakcje, jednocześnie zwija majowe kontrakty z giełdy zabezpieczające wcześniejsze pozycje przetwórców. Wyczekując na spodziewane w takim okresie krótkotrwałe fajerwerki, posiadacze rzepaku wyczekują na korzystniejszy moment.

Mniejsza produkcja w Chinach spowoduje większy import

Jak donosi China News (wg Oilworld.ru) prognozy tegorocznej produkcji rzepaku, ze względu na lutowe mrozy w Chinach spadają. Pod koniec lutego br. fala zimna nawiedziła południe Kraju środka i analitycy spodziewają się, że będzie to miało wpływ na produkcję rzepaku w dwóch z trzech najbardziej produkcyjnych prowincji Chin, a mianowicie w Hunan i Hubei. Główne obszary produkcji rzepaku w Chinach koncentrują się w Syczuanie, Hunanie, Hubei i innych miejscach.

Według Centralnego Obserwatorium Meteorologicznego we wschodniej prowincji Hubei w dniu 22 lutego wystąpiły obfite opady śniegu oraz burze śnieżne, a opady deszczu ze śniegiem wystąpiły w północno-wschodniej prowincji Hunan. W tym czasie na obszarach tych rośliny zaczynały wchodzić już w fazę kwitnienia. Opady deszczu ze śniegiem i mrozami spowodowały uszkodzenie łodyg rzepaku, co negatywnie wpłynie na jego plony.

Szacuje się, że zimowa fala chłodów uszkodziła 20–30% rzepaku w Hubei, 20–30% rzepaku w Hunan, w których produkowane jest łącznie 35% całego chińskiego rzepaku.

Chiński import zaczyna rosnąć

Choć od stycznia do lutego br. import rzepaku do Chin wyniósł łącznie 510 tys. t, a znacznie więcej zaimportowano w samym grudniu ubiegłego roku, to właśnie grudzień 2023 r. z ilością 740 tys. t zaimportowanego rzepaku był miesiącem o najwyższym miesięcznym wolumenie od pięciu lat. Pierwsze miesiące tego roku przyniosły spadek, ale Grain and Oil Business Network informuje, że w marcu 2024 r. ilości wyniosą 455 tys. t, co oznacza wzrost o 62,5% w porównaniu z lutym.

Największym dostawcą rzepaku do Chin jest Kanada, a jej udział w chińskim imporcie wynosi 80% całości zaimportowanego rzepaku. Szacuje się, że wynosząca 18,8 mln t produkcja rzepaku w Kanadzie w sezonie 2023/24 będzie wystarczająca i import rzepaku z Kanady do Chin będzie równomierny.

Rośnie przerób w Chinach

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 20:07